Recenzja laptopa Dell Latitude E5440: Pewność, dobra wydajność, długi czas pracy na baterii

Laptop Dell Latitude E5440

Mimo że został wydany dawno temu, laptop Dell Latitude E5440 jest nadal uważany za jeden z najbardziej wartych zakupu laptopów. W dzisiejszym artykule przedstawimy szczegółową recenzję, aby lepiej przyjrzeć się temu laptopowi Dell.

Dell Latitude E5440 kosztuje obecnie około 5,5 tys. zł. Nie jest to bardzo wysoka cena za dobrej jakości laptop biurowy.

Obudowa laptopa Dell Latitude E5440

W laptopie Dell Latitude E5440 zastosowano wysokiej jakości plastik. Obudowę wzmocniono szkłem, a logo Dell są wyśrodkowano. Aluminiowe zawiasy również sprawiają wrażenie bardzo mocnych.

Laptop Dell Latitude E5440
Porty w Laptopie Dell Latitude E5440

Porty w Laptopie Dell Latitude E5440

Porty w laptopie Dell Latitude E5440 są prawie takie same jak w modelu E5540, z tyłu znajduje się jednak dodatkowy port USB. Na spodzie znajduje się złącze, a po lewej stronie – gniazdo ExpressCard 54. Nie ma natomiast DisplayPortu i eSATA.

Moduł Wireless-AC 7260 zapewnia zasięg połączenia do 45 metrów. Gniazdo mSATA jest łatwo dostępne, a karta SIM jest zainstalowana pod akumulatorem.

Kamera internetowa w laptopie Dell Latitude E5440 jest trochę kiepska. Kolor nie jest naturalny, nie jest wyraźny w szczegółach i ma niewyraźną obwódkę nawet w świetle dziennym. Może ona spełnić wymagania tylko w przypadku wideorozmowy w niskiej rozdzielczości. W zamian za to mikrofon jest nieco lepszy. Co prawda szum otoczenia może wpływać na jakość głosu, ale mikrofon odbiera bardzo głośny i wyraźny dźwięk.

Klawiatura w laptopie Dell Latitude E5440

Klawisze na laptopie Dell Latitude E5440 są rozmieszczone w odległości około milimetra od siebie i mają wklęsłą powierzchnię. Układ klawiszy jest bardzo czytelny, jasny tekst jest łatwy do zidentyfikowania. 4-stopniowe podświetlenie można szybko regulować za pomocą klawisza funkcyjnego. W Dellu Latitude E5440 usunięto także klawiaturę numeryczną.

Na klawiaturze Dell Latitude E5440 znajdziemy niebieski trackpoint. Ta 2. opcja wprowadzania danych jest bardzo popularna.

Laptop Dell Latitude E540
Laptop Dell Latitude E5440

Układ klawiszy jest bardzo przejrzysty, jasny tekst jest łatwy do zidentyfikowania

Ekran laptopa Dell Latitude E5440

Ważną cechą laptopa Dell Latitude E5440 jest ekran HD+ o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (131ppi). Dell ma też wersję HD (1366 x 768 pikseli). Matowy ekran AUO (B140RTN, Dell P / N: M4RTT) to model TN (Twisted Nematic), więc nie obiecuje idealnych kątów widzenia.

Jasność ekranu LCD robi dobre wrażenie z ponad 300 cd / m2. Jednolitość światła na poziomie 84%, można uznać za akceptowalną.

Wyświetlacz o niskim kontraście 242: 1. Przestrzeń barwna (Color space) wynosi od 37% do 45%, trudno zadowolić profesjonalnych grafików.

Jak można się spodziewać po ekranie TN, Latitude E5440 nie ma stabilnych kątów widzenia. Ekran pokazuje prawdziwy obraz tylko przy idealnym kącie widzenia.

Wydajność laptopa Dell Latitude E5440

Laptop Dell Latitude E5440 jest oparty na procesorze Intel Core i5-4300U (1,9 GHz). Procesor ten może pracować z maksymalną częstotliwością 2,9 GHz poprzez Turbo. Należy on do generacji Haswell Intela i cechuje się TDP na poziomie 15 W.

Testowany laptop Dell z 8 GB pamięci operacyjnej, wyposażony w dodatkowy dysk Seagate ST500LM000 o łącznej pojemności 500 GB. Powszechnie używane bloki danych są zapisywane w pamięci NAND, co powoduje, że programy otwierają się dość szybko, a uruchomienie systemu nie zajmuje dużo czasu.

Taktowanie jest stabilne i wynosi 2,6GHz zarówno w Cinebench jak i w testach stresowych z wykorzystaniem tylko Prime95 (w każdym przypadku wielordzeniowych). Za wyprowadzenie grafiki odpowiada układ Intel HD Graphics 4400. Jest to typowy element SoC ULV i jest stosowany w większości procesorów Haswell. Jest on taktowany z prędkością od 200 do 1050 MHz.

Gaming nie jest mocną stroną laptopa Dell Latitude E5440. W zasadzie maszyna ta potrafi tylko płynnie odtwarzać gry o przeciętnych detalach, w rozdzielczości HD.

Laptop Dell Latitude E5440
Laptop Dell Latitude E5440

Głośność i temperatura laptopa Dell Latitude E5440

Laptop Dell Latitude E5440 pracuje bardzo cicho. W teście obciążeniowym, obejmującym jednoczesne obciążenie CPU i GPU, natężenie hałasu wynosi tylko 37 dB.

Autor artykułu pozwolił na jednoczesne działanie Prime95 i FurMark przez godzinę. W rezultacie, o ile powierzchnia jest dość chłodna z maksymalną wartością 28ºC, najgorętsza część maszyny osiąga 42ºC. Procesor przeprowadził stress test przy 2,0 GHz, osiągając 70ºC, czyli w zakresie Turbo. Tymczasem GPU pozostaje stabilne przy maksymalnym taktowaniu (1050MHz).

Głośniki laptopa Dell Latitude E5440

Głośniki znajdują się z przodu pod podpórką pod nadgarstki. Wydają one dźwięk w kierunku powierzchni stołu, a powierzchnia ta służy do odbijania dźwięku. Głośność można szybko zmienić lub wyciszyć za pomocą przycisku głośnika w lewym górnym rogu. Wydobywający się dźwięk jest dość czysty i nie jest zniekształcony nawet przy dużej głośności. Dźwięk tego laptopa jest akceptowalny do słuchania muzyki czy radia internetowego w biurze.

Czy kupić laptop poleasingowy Dell Latitude E5440?

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5440 to urządzenie w pełni sprawne, w niemal idealnym stanie wizualny. Dzieje się tak z prostych przyczyn. Sprzęt po okresie leasingu przechodzi weryfikację pod kątem sprawności technicznej i dopiero wtedy trafia do sprzedaży. Oprócz tego, że kupując laptop poleasingowy Dell Latitude E5440 masz pewność poprawnego działania, jest on także tańszy. Cena wynika oczywiście z wcześniejszego używania przez inną osobę. Zwykle leasingowane laptopy trafiają do firm, gdzie służą jako sprzęt biznesowy, a pracownicy o nie dbają, gdyż są ich narzędziem pracy.

Podsumowując: jeśli zależy Ci na niskiej cenie i naprawdę dobrej jakości urządzeniu – wybierz laptop poleasingowy Dell Latitude E5440.

Czy warto kupić laptop Dell Latitude E5440?

Laptop Dell Latitude E5440 ma wiele zalet, takich jak wytrzymała konstrukcja, zróżnicowane porty dla wielu urządzeń wejściowych, jasny wyświetlacz HD +, niska emisja ciepła, dobra wydajność i długi czas pracy na akumulatorze (około 8 godzin, jeśli korzystamy z WiFi).

Jednak model E5440 powinien zostać zastąpiony lepszą kamerą internetową, aby móc wykonywać połączenia wideo w wysokiej rozdzielczości lub robić zdjęcia o lepszej jakości.

Zobacz także: Laptop Dell Latitude E5450 – Recenzja

Źródło: tipsmake.com

«
»