Recenzja laptopa Dell Latitude E7440: Niewielki, ale wytrzymały

Laptop Dell Latitude E7440

Robiąc notatki do mojej recenzji najnowszego notebooka biznesowego firmy Dell, wielokrotnie zdarzało mi się powtarzać „Z drugiej strony…”. Laptop Dell Latitude E7440 jest nieporęczny jak na 14-calowy Ultrabook – jest prawie o kilogram cięższy od X1 Carbon Touch firmy Lenovo. Z drugiej strony jest super wytrzymały. Można go upuścić na chodnik, a on nadal będzie dostarczał prognozy sprzedaży na jutrzejsze spotkanie. Wyposażony jest zarówno w HDMI, jak i DisplayPort. Z drugiej strony, będziesz musiał nosić ze sobą adapter VGA, aby podłączyć go do starego projektora wideo w sali konferencyjnej. Jego bateria pada po zaledwie 4,5 godzinach. Z drugiej strony, jest ona wyjmowana, więc możesz wymienić ją na zapasową.

Laptop Dell Latitude E7440
Laptop Dell Latitude E7440

Ocena klawiatury laptopa Dell E7440

Co do jednej rzeczy moje dwie ręce i ja jesteśmy zgodni: Uwielbiamy używać laptopa Dell Latitude E7440. Wygodnie pracuje się na nim w moim domowym biurze i poza nim. 14-calowy ekran dotykowy IPS jest wyraźny i bardzo jasny, a przy tym wyjątkowo odporny na odblaski i odciski palców oraz pięknie reaguje na mój dotyk. Moje palce latają po dużej klawiaturze, jakby były dla siebie stworzone, a gładzik działa świetnie, gdy go potrzebuję i nie przeszkadza, gdy go nie potrzebuję (czytaj: żadnych kursorów AWOL). Pokład klawiatury ma odpowiednią, lekko gumową powierzchnię, która pozwala moim dłoniom wygodnie na niej spoczywać przez dłuższy czas.

Z drugiej strony, jego wysoka cena wbija się w krzesło. I jestem pewien, że będzie się trzymać w twoim, też, czy jesteś konsumentem, właściciel małej firmy, lub kupujący IT dla dużego przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, narzędzia wysokiej jakości są drogie. Zobaczmy, jak wygląda stosunek ceny do wydajności laptopa Dell Latitude E7440.

Wytrzymałość laptopa Dell Latitude E7440

Laptop Dell Latitude E7440 jest zarówno ładny, jak i wytrzymały, a jego obudowę tworzą twardy metal i kompozyt węglowy, które szybko zyskują uznanie wśród producentów komputerów wyższej klasy. Kiedy chwyciłem laptopa Dell Latitude E7440 za dwa końce i próbowałem go przekręcić, nie dał się obrócić ani o jotę. Nawet panel ekranu, o grubości zaledwie ćwierć cala, ledwie się ugiął, kiedy podniosłem pokrywę za sam róg i ponownie ją zatrzasnąłem.

Laptop Dell Latitude E7440
Laptop Dell Latitude E7440

Dell twierdzi, że urządzenie przeszło ponad niż 18 testów MIL-STD-810G, w tym zostało poddane ekstremalnemu ciepłu i zimnu, wysokiej wilgotności, wibracjom, upadkom na twardą powierzchnię, nawiewaniu piasku i kurzu oraz rozlaniu cieczy na klawiaturę.

Ekran laptopa Dell Latitude E7440

Laptop Dell Latitude E7440 ma wspaniały, nieoślepiający, 14-calowy ekran dotykowy IPS o natywnej rozdzielczości 1920×1080 pikseli i najlepszym oglądaniu poza osią, jaki do tej pory widziałem. Klawiatura ugina się na środku, a jej klawisze trochę się odbijają, ale nie klekotają i poprawnie oddają prawie każde naciśnięcie klawisza. Lekko wklęsłe klawisze są ładnie odseparowane od siebie i oferują odpowiedni poziom tarcia. Dostępne są cztery poziomy podświetlenia, co ułatwia korzystanie z komputera i zmniejsza obciążenie akumulatora, kiedy nie potrzebujemy jego najjaśniejszych ustawień.

Laptop Dell Latitude E7440
Laptop Dell Latitude E7440

Laptop Dell Latitude E7440 posiada dwa urządzenia wskazujące: Gumową, spiczastą wypustkę umieszczoną na środku klawiatury, z której słyną ThinkPady, oraz wielodotykowy gładzik z dwoma przyciskami myszy. Nigdy nie przepadałem za urządzeniami wskazującymi – to tak, jakby próbować prowadzić sportowy samochód za pomocą małej kierownicy. Ci, którzy to opanowali, uwielbiają możliwość trzymania obu rąk nad głównym rzędem klawiatury. Ja nadal lubię gładzik, a ten w laptopie Dell Latitude E7440 jest świetny. Obsługuje gesty wielodotykowe, takie jak pinch-to-zoom, z niemal idealną czułością i świetnie radzi sobie z odrzucaniem dłoni. Mój jedyny problem: Gładzik może sprawić, że wskaźnik będzie nieco chwytliwy, czasami przytrzaskując ikony i inne przedmioty, gdy przesuwałem go po ekranie.

Laptop Dell Latitude E7440
Laptop Dell Latitude E7440

Laptop Dell Latitude E7440 – Łączność

Zbyt wielu projektantów ultrabooków rezygnuje z ważnych portów na rzecz coraz cieńszych profili. Laptop Dell Latitude E7440 oferuje niemal wszystko, o co można prosić w laptopie tej wielkości, w tym przewodowy Ethernet, HDMI, mini DisplayPort, czytnik kart SD i trzy porty USB 3.0.

Wiele z tych portów znajduje się na tylnej ściance notebooka, co sprawia, że dostęp do nich jest nieco kłopotliwy. Dell wyposażył laptopa E7440 w kartę Wi-Fi 802.11ac. Jeśli jednak często siedzisz przy biurku, Dell umieścił na spodzie komputera port stacji dokującej. Możesz jeszcze bardziej podnieść jakość pracy notebooka, dodając mobilną kartę szerokopasmową, gniazdo kart Smart oraz skaner linii papilarnych.

Czas pracy baterii laptopa Dell Latitude E7440

Laptop Dell Latitude E7440 wyposażony jest w procesor Intel Core i5-4300U, 4 GB pamięci DDR3L/1600 i dysk SSD o pojemności 256 GB. Laptop Dell Latitude E7440 działa płynnie i dobrze radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Nie spodziewaj się jednak, że będzie on w stanie wykonywać intensywne zadania obliczeniowe, takie jak renderowanie wideo lub gry AAA – nie jest przeznaczony do takich obciążeń.

Laptop Dell Latitude E7440
Laptop Dell Latitude E7440

Mimo to wyniki benchmarków nieco mnie rozczarowały. Znalazł się on daleko za wspomnianym wcześniej X1 Carbon Touch, który jest napędzany przez ten sam procesor, i nieco za EliteBookiem Folio 1040 G1 , który działa na procesorze Intel Core i5-4200U.

Kiedy bateria laptopa Dell Latitude E7440 padnie – w naszym wyczerpującym teście bateria padła w 4,5 godziny – można ją wyjąć i włożyć nową. To rzadki atrybut współczesnych ultrabooków i dobrze, bo niecałkowite naładowanie oryginalnego egzemplarza zajęło ponad 4 godziny. Korzystanie z tej funkcji oznacza pakowanie drugiej 10-uncjowej baterii (lub zapomnienie o spakowaniu, lub spakowanie jej tylko po to, by zgubić ją w podróży). Wolałbym mieć tylko jedną baterię, która działa przez długi czas.

Z drugiej strony bateria w X1 Carbon Touch wyczerpuje się w jeszcze krótszym czasie i nie można jej wymienić. Bateria X1 Carbon Touch ładuje się jednak szybciej, jego 14-calowy ekran IPS ma wyższą rozdzielczość (2560×1440 pikseli) i uzyskał wyższe wyniki w naszych benchmarkach. Oba urządzenia są zbudowane solidnie, ale jak zaznaczyłem wcześniej, Lenovo jest znacznie lżejsze. Na koniec warto wspomnieć o aktualnej cenie X1 Carbon. Gdy pisałem tę recenzję, urządzenie nie było nawet wymienione na stronie Lenovo, a sprzedawcy zewnętrzni, którzy mieli je w ofercie, wycenili je znacznie wyżej niż podawała firma Lenovo podczas recenzji.

Czy warto kupić poleasingowy laptop Dell Latitude E7440? Wynik recenzji

Wynik końcowy: Gdyby pieniądze nie stanowiły bariery, kupiłbym X1 Carbon Touch firmy Lenovo. Ale laptop Dell Latitude E7440 jest tańszy i jest wart zakupu, mimo że waży więcej. To wyjątkowo dobry laptop biznesowy.

Co ważne, możesz kupić Dell Latitude E7440 jako laptop poleasingowy. Co oznacza poleasingowy?
Laptop poleasingowy, to urządzeni, które wcześniej użytkowane było przez firmy, jako narzędzie pracy. Po okresie leasingu laptopy są sprawdzane pod kątem sprawności technicznej i wyglądu zewnętrznego. Do dalszej sprzedaży trafia wyłącznie sprzęt, który otrzymał pozytywny rezultat weryfikacji.

Laptop poleasingowy Dell Latitude E7440, który był używany przez firmy, ma niższą cenę i też tez stanowi jego przewagę. Taki zakup, to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz taniego laptopa do pracy lub nauki.

Zobacz także: Recenzja laptopa Dell Latitude 7490 (i5-8350U, FHD)

Źródła: pcworld.com, trustedreviews.com

«
»