Recenzja laptopa Dell Latitude 7490 (i5-8350U, FHD)

Laptop Dell Latitude 7490

Niezawodny partner biznesowy. Laptop Dell Latitude 7490 zawiera czterordzeniowy procesor Core i5-8350U i konwencjonalną pamięć masową M.2 SATA, a także kilka innych cięć, by nieco obniżyć koszty. Mimo to nadal jest to imponująca maszyna. Jak ta konfiguracja wypada na tle konkurencji?

Laptop Dell Latitude 7490
Laptop Dell Latitude 7490

Jeszcze w kwietniu recenzowaliśmy najnowszą 14-calową maszynę Della z serii Latitude 7000 – Latitude 7490. Bez zaskoczenia stwierdziliśmy, że nasz egzemplarz testowy jest ogólnie rzecz biorąc znakomity (zgodnie z tendencjami jego poprzedników). Choć prawdą jest, że laptop Dell Latitude 7490 jest przede wszystkim iteracyjną (a nie rewolucyjną) aktualizacją – zachowującą chwaloną od zawsze magnezową obudowę, świetną klawiaturę, prostą konserwację i całodzienny czas pracy na akumulatorze – to tegoroczna rewizja wprowadza także kilka innych istotnych ulepszeń. Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z zastosowania czterordzeniowych procesorów Intel Kaby Lake Refresh, touchpad został znacznie ulepszony dzięki zastosowaniu sterowników Windows Precision, a włączenie technologii Active Steering Antenna wydaje się poprawiać przepustowość i niezawodność sieci WLAN.

Nasz poprzedni egzemplarz recenzencki zawierał procesor Core i7 i jeden z nowych wbudowanych wyświetlaczy dotykowych Della (które są całkiem atrakcyjną alternatywą dla typowych ekranów dotykowych o wysokim połysku); dzisiejszy egzemplarz recenzencki zmniejsza procesor do Core i5-8350U, powraca do konwencjonalnego wyświetlacza FHD bez dotyku (wciąż matowego) i wprowadza kilka innych drobnych zmian. Jak wypada na tle ostrej konkurencji ze strony Lenovo (ThinkPad X1 Carbon) i HP (EliteBook 840 G5)? Dokopmy się do danych i dowiedzmy się.

Obudowa laptopa Dell Latitude 7490

Projekt obudowy nie zmienił się zbytnio od czasu naszej poprzedniej recenzji, więc po nasze pełne wrażenia odsyłamy do tamtego artykułu. Jedyną różnicą w dzisiejszej konfiguracji jest zamiana obudowy z włókna węglowego (która opcjonalnie pokrywa tył wbudowanego panelu dotykowego, którego dzisiejszy egzemplarz nie posiada) na konwencjonalną pokrywę z magnezu, którą znamy z modelu 7480. Podsumowując resztę naszych wrażeń, konstrukcja laptopa Dell Latitude 7490 (prawie w pełni magnezowa) jest solidna jak zawsze, z bardzo niewielkim ugięciem w obrębie jednostki bazowej nawet pod bezpośrednim naciskiem. Pokrywa wyświetlacza również jest bardzo odporna na skręcanie, a pojedynczy centralny zawias jest wystarczająco sztywny, by zapobiec niezamierzonym wibracjom – choć nie da się go otworzyć bez użycia obu rąk. Szczeliny między częściami są równe i niewielkie.

Nasz jedyny zarzut jest natury estetycznej: mianowicie zamiłowanie miękkiego materiału dotykowego pokrywającego powierzchnie do zbierania i zachowywania odcisków palców i olejków skórnych. Poza tym laptop Dell Latitude 7490 pozostaje jednym z najlepiej skonstruowanych laptopów biznesowych dostępnych obecnie na rynku.

Laptop Dell Latitude 7490 – Łączność

W dzisiaj recenzowanym laptopie Dell Latitude 7490 zabrakło portu Thunderbolt i czytnika kart inteligentnych z zestawu Core i7, który recenzowaliśmy w kwietniu, ale poza tym jest ona identyczna. Port Thunderbolt został zastąpiony konwencjonalnym USB Type-C (z DisplayPort). Wybór i rozmieszczenie portów jest, jak poprzednio, bardzo dobre – łącznie cztery porty USB (jeśli uwzględnimy wspomniany port Type-C) i mnóstwo miejsca między złączami, które znajdują się po lewej i prawej stronie.

Czytnik kart SD

Zintegrowany czytnik kart microSD w Latitude 7490 osiąga rozsądne prędkości – wyprzedza ThinkPada T480s i niewiele ustępuje Latitude 7390, ale jest znacznie gorszy od ThinkPada X1 Carbon, który jest liderem w tej dziedzinie.

Komunikacja

Za łączność WLAN w Latitude odpowiada ceniony Intel Dual Band Wireless-AC 8265, czyli w zasadzie ten sam adapter, z którego korzystają wszyscy konkurenci w naszym zestawieniu. Laptop Dell Latitude 7490 ma jednak przewagę nad innymi modelami, prawdopodobnie dzięki zastosowaniu technologii Active Steering Antenna (którą omawialiśmy w naszej poprzedniej recenzji). Więcej o tej konkretnej technologii można przeczytać tutaj.

Laptop Dell Latitude 7490
Laptop Dell Latitude 7490

W laptopie Dell Latitude 7490 nie ma dotykowego czytnika linii papilarnych, który zajmował prawy palmrest w konfiguracji, którą recenzowaliśmy kilka miesięcy temu – wraz z czytnikiem NFC. Jak już wcześniej wspomniano, brakuje również czytnika kart inteligentnych. Wreszcie, kamerka IR (do Windows Hello i rozpoznawania twarzy) została zastąpiona konwencjonalną kamerą internetową. Nadal jednak dostępny jest typowy pakiet Dell Client Command Suite i powiązane z nim oprogramowanie.

Akcesoria do laptopa Dell Latitude 7490

Ponieważ laptop Dell Latitude 7490 zamienia port Thunderbolt na tradycyjny USB Type-C/DisplayPort, stacje dokujące Thunderbolt (takie jak Dell TB16) nie będą działać. Zamiast tego użytkownicy będą musieli zdecydować się na stację dokującą USB 3.0 lub USB Type-C, która i tak prawdopodobnie wystarczy przeciętnemu użytkownikowi. Do naszego systemu testowego nie były dołączone żadne akcesoria poza zasilaczem sieciowym o mocy 65 W.

Konserwacja laptopa Dell Latitude 7490

Łatwość procesu demontażu nie zmieniła się od czasu naszej ostatniej recenzji. Około osiem śrubek z łbem krzyżakowym zabezpiecza dolną pokrywę, a prawie każdy wymienny element jest dostępny bezpośrednio pod panelem. Jednym z zarzutów, wobec laptopa Dell Latitude 7490 jest fakt, że klawiatura jest najtrudniejsza do wymiany ze wszystkich elementów FRU, ponieważ znajduje się pod płytą główną – choć jest to niestety dość powszechny trend w dzisiejszych czasach, dzięki cienkim urządzeniom w segmencie biznesowym (które z biegiem lat coraz bardziej przypominają swoje konsumenckie odpowiedniki). Istnieje również klej wyściełający panel LCD, aby pomóc utrzymać spójne uszczelnienie między ramką a wyświetlaczem, który jest niebezpieczny podczas demontażu. W przypadku pękniętego ekranu, technicy będą musieli zadbać o oddzielenie ramki i otoczenia panelu bez uszkodzenia czegokolwiek.

Z drugiej strony godną uwagi zaletą konstrukcji laptopa Dell Latitude 7490 jest zastosowanie wtykanego gniazda DC zamiast konwencjonalnej konstrukcji, w której jest ono przylutowane do płyty. Dzięki temu wymiana gniazda DC jest stosunkowo bezbolesna, znacznie łatwiejsza niż pełny demontaż, usunięcie płyty i odlutowanie/wylutowanie, które jest wymagane w przypadku tradycyjnego uszkodzonego gniazda DC.

Klawiatura laptopa Dell Latitude 7490

Obok urządzeń ThinkPad firmy Lenovo laptopy Dell Latitude 5000 i 7000 mają niezmiennie jedne z najwyżej ocenianych klawiatur. Latitude 7490 nie jest wyjątkiem; jego klawisze chiclet są dobrze rozmieszczone, układ jest znajomy, a widoczność bardzo dobra (dzięki czarnym klawiszom z białymi etykietami i dwustopniowemu podświetleniu, które jest w większości równomierne). Siła aktywacji jest średnia, a skok długi – około 2 mm – z dobrym wyczuciem sprzężenia zwrotnego, które umożliwia szybkie pisanie bez uciążliwego hałasu. Nie ma „klekotu” ani niezamierzonych ruchów klawiszy. Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonała klawiatura i z pewnością jedna z najlepszych, jakie recenzowaliśmy.

Touchpad w laptopie Dell Latitude 7490

W stosunku do wersji z poprzedniej generacji (w modelu Latitude 7480) w laptopie Dell Latitude 790 znacznie ulepszono touchpad Alps, który obsługuje teraz sterowniki Microsoft Precision, dzięki czemu jest znacznie bardziej responsywny i płynny. Nie mieliśmy absolutnie żadnych problemów podczas pracy z tym urządzeniem; ruchy wskaźnika są szybkie i bez opóźnień. Choć nie jest on tak duży, jak touchpady niektórych konkurentów, nie mieliśmy większych problemów z miejscem na typowe gesty, które są rzetelnie interpretowane. Dwa przyciski znajdujące się pod touchpadem są ciche, ale sprężyste i wygodne w długotrwałym użytkowaniu – znacznie lepsze niż większość zintegrowanych przycisków.

Wyświetlacz laptopa Dell Latitude 7490

Laptop Dell Latitude 7490 zachowuje rozdzielczość 1920×1080, ale wymienia wbudowany wyświetlacz dotykowy z naszego poprzedniego egzemplarza na konwencjonalny IPS, niedotykowy, matowy panel. Subiektywnie rzecz biorąc, kolory wydają się żywe, kontrast jest silny, a jasność dość dobra. Nasze pomiary wykazały średnią jasność 294 cd/m² – nieco niższą niż w przypadku wbudowanego modelu dotykowego – oraz bardzo dobry współczynnik kontrastu 1342:1. Podczas gdy ThinkPad T480s i EliteBook 840 G5 osiągają wyniki tylko nieznacznie powyżej tych wartości, X1 Carbon absolutnie przebija je wszystkie ze średnią jasnością 533 cd/m² – a 840 G5 oferuje lepszą opcję wyświetlacza FHD IPS z oszałamiającym wynikiem 630 cd/m². Ekran laptopa Dell Latitude 7490 jest z pewnością wystarczająco ładny, Dell powinien rozważyć zwiększenie opcji dla następnego modelu, aby pozostać w konkurencji.

Wyświetlacz wykazywał pewne niefortunne krwawienie podświetlenia w lewym i prawym dolnym rogu, a także w pobliżu prawego górnego rogu. Jako całość, rozkład jasności był jednak dość dobry, na poziomie 89%.

Laptop Dell Latitude 7490
Macierz subpikselowa, laptop Dell Latitude 7490
Laptop Dell Latitude 7490
Laptop Dell Latitude 7490

Pokrycie kolorów jest dobre i wynosi 97% sRGB i 62% AdobeRGB. Jest to mniej więcej zgodne z wynikami EliteBooka 840 G5, który ledwie go wyprzedza. X1 Carbon zdobywa jednak koronę z wynikiem 89% w AdobeRGB; 7490 udało się pokryć tylko 64% wyświetlanej gamy kolorów.

Po wyjęciu z pudełka pomiary dokładności kolorów 7490 były tylko przeciętne. Przy użyciu programu CalMAN odnotowaliśmy średnią ColorChecker DeltaE2000 na poziomie 6,07 i maksymalną wartość 10,58 (kolor biały), a także średnią DeltaE2000 w skali szarości na poziomie 7,3. Średnia CCT na poziomie 7269 jest również po chłodnej stronie, a nasz odczyt Total Gamma na poziomie 2,061 jest poniżej idealnej wartości 2,2. Odrobina kalibracji czyni cuda; po niej średnie wartości ColorChecker i Greyscale DeltaE spadły odpowiednio do 1,67 i 1,8.

Wydajność laptopa Dell Latitude 7490

Wszystkie laptopy Dell Latitude 7490 posiadają procesory Intel Kaby Lake Refresh (8. generacji), od dwurdzeniowych Core i3 po czterordzeniowe SoC Core i7; wszystkie dostępne układy działają w warunkach ograniczonego do 15 W TDP. Podczas gdy nasz poprzedni egzemplarz recenzencki był wyposażony w procesor Core i7 i 8 GB pamięci dwukanałowej, laptop Dell Lattude 7490 wycofuje się do Intel Core i5-8350U i 8 GB pamięci jednokanałowej.

Jak to często bywa z ostatnimi modelami Latitude, LatencyMon zgłosił pewne problemy z opóźnieniami DPC, co może przekładać się na problemy ze strumieniowaniem audio i wideo w czasie rzeczywistym. Wydajność nie spada jednak podczas pracy bez zasilania; drugie uruchomienie 3DMark 11 na zasilaniu bateryjnym zaowocowało wynikiem 1771, który jest na tyle zbliżony do naszego pierwotnego wyniku, że rozwiewa wszelkie obawy.

Procesor laptopa Dell Latitude 7490

Podczas gdy wszystkie procesory Intel 8. generacji mają tendencję do doświadczania początkowego krótkiego wybuchu wydajności, po czym nieco opadają, Intel Core i7 z naszego poprzedniego egzemplarza recenzenckiego 7490 wciąż dystansuje się od Core i5-8350U w naszych testach CPU – wyprzedza go o około 9% i 15% w testach Cinebench R15 dla wielu i jednego rdzenia, odpowiednio. Po kilku pierwszych uruchomieniach średnie wyniki wielordzeniowe zbliżają się do granicy 530 pkt. w naszych testach – ponownie poniżej mniej konsekwentnych, ale wciąż sporo wyższych (w przybliżeniu) 570 pkt. uzyskanych w dłuższym okresie czasu przez model Core i7.

Laptop Dell Latitude 7490
Cinebench R15

W porównaniu z innymi modelami 7490 dorównuje mniej więcej EliteBookowi 840 G5, ale jest znacznie gorszy od (większego) ThinkPada T480s i wyposażonego w procesor Core i7 modelu X1 Carbon. Model z procesorem Core i7 wypada tu lepiej, więc jeśli potrzebna jest większa moc, zalecamy zakup tego właśnie modelu. Naturalnie jednak dla większości użytkowników dzisiejsza specyfikacja będzie w zupełności wystarczająca.

Wydajność laptopa Dell Latitude 7490

Podczas gdy konfiguracja Core i7 była blisko czołówki w większości naszych ogólnych benchmarków wydajnościowych, dzisiejszy egzemplarz plasuje się w środku stawki i nieco poniżej średniej dla wszystkich notebooków z tym procesorem w naszej bazie danych. Wynik PCMark 8 Work Score wynoszący 4906 jest bardzo dobry, natomiast ogólny wynik PCMark 10 wynoszący 3564 jest nieco mniej imponujący.

Podstawową przyczyną dzisiejszych niższych wyników jest prawdopodobnie rezygnacja z pamięci masowej NVMe na rzecz tańszej konwencjonalnej pamięci M.2 SATA. W każdym razie, subiektywnie rzecz biorąc, laptop Dell Latitude 790 wydaje się wystarczająco zwinna.

Pamięć masowa laptopa Dell Latitude 7490

Jak można się spodziewać, prędkości pamięci masowej w laptopie Dell Latitude 7490 są znacznie niższe niż w poprzednim modelu 7490, gdyż ta maszyna schodzi na dysk Toshiba M.2 SATA z Samsunga PM961 NVMe. Dzięki temu dzisiejszy egzemplarz jest zdecydowanie najsłabiej punktowany ze wszystkich, które znalazły się w naszym polu. Niemniej jednak (do czego nawiązaliśmy powyżej), po osiągnięciu pewnego poziomu wydajności, większość użytkowników raczej nie zauważy różnicy. Dodatkowo, procedura wymiany/modernizacji (o której pisaliśmy wcześniej) jest prosta – więc jeśli koszt jest ważniejszy niż wydajność, to będzie to logiczne miejsce do wycofania się.

Wydajność GPU

Laptop Dell Latitude 7490 nie tylko obniża wydajność procesora (co zostało omówione powyżej), ale także zmniejsza konfigurację pamięci RAM do jednokanałowej – co faktycznie wpływa na wydajność zintegrowanej grafiki. W rezultacie nasze wyniki są o około 16% do 22% niższe od wyników 7490, który recenzowaliśmy w kwietniu, i blisko dolnej części stawki (którą X1 Carbon zdominował).

Nie trzeba dodawać, że nie jest to wystarczająca moc do uruchomienia jakiejkolwiek nowoczesnej gry nawet na niskich ustawieniach – ale laptop DellLatitude 7490 nie jest maszyną do gier. Jeżeli wydajność graficzna ma znaczenie, radzimy w miarę możliwości zdecydować się na konfiguracje z wyższej półki (z procesorem Core i7 i pamięcią dwukanałową).

Stres test – laptop Dell Latitude 7490

Jak mogliśmy się spodziewać po naszych poprzednich testach, w pełnym stresie obserwujemy początkowy skok do maksymalnych częstotliwości turbo 3,6 GHz i towarzyszące mu skoki temperatury rdzenia do 98 °C, ale kilka sekund później laptop Dell Latitude 7490 ustępuje i zamiast tego obserwujemy spadki do około 2,6 – 2,7 GHz, gdzie pozostaje do końca. Samo obciążenie GPU nie jest dla systemu tak wymagające; częstotliwości taktowania są dość stałe w zakresie 1000 – 1100 MHz, a temperatura osiąga 88 °C.

Połączenie stresu powoduje szybki wzrost temperatury, po czym następuje spadek częstotliwości taktowania do 1,5 GHz (CPU) i 900 MHz (GPU). Jest to dość powszechne zachowanie w przypadku podobnie wyposażonych maszyn.

Hałas systemu laptopa Dell Latitude 7490

Laptop Dell Latitude 7490 nigdy nie był głośną maszyną, a w dzisiejszej, mniej energochłonnej konfiguracji jest jeszcze cichszy. Z niewielkimi marginesami jest to w rzeczywistości najcichsza maszyna w naszym zestawieniu – jej szczytowa wartość to zaledwie 40,2 dB(A), a średnia pod obciążeniem to zaledwie 29,9 dB(A) – niewiele powyżej poziomu hałasu otoczenia wynoszącego 28,2 dB(A). Podobnie jak u wszystkich konkurentów, na biegu jałowym wentylator rzadko się włącza, a nawet jeśli, to poziom hałasu wzrasta do zaledwie 29,9 dB(A).

W laptopie Dell Latitude 7490 nie wykryliśmy żadnego wycieku cewki.

Laptop Dell Latitude 7490
Profil hałasu wentylatora

Temperatury nie zmieniły się zbytnio od czasu modelu Core i7, a średnie wartości przy obciążeniu wynoszą odpowiednio 35,2°C i 37,5°C (w granicach jednego stopnia C od poprzednich pomiarów – choć podczas dzisiejszych pomiarów temperatura w pomieszczeniu była też o jeden stopień wyższa, więc tak naprawdę jest to bliżej spadku o 1,5°C lub więcej). Wartości w spoczynku są faktycznie wyższe, co może być idiosynkrazją firmware’u lub czegoś podobnego (bo żadne inne logiczne wyjaśnienie nie wystarcza). Tutaj odnotowaliśmy wartości 28,7°C i 32,5°C, czyli znacznie powyżej temperatur pokojowych.

Niestety, w stanie stresu większość ciepła koncentruje się w okolicach tylnego środka i prawej strony laptopa Dell Latitude 7490 (lewej strony, kiedy siedzi się w pozycji pionowej), więc korzystanie z komputera na kolanach podczas jakiegokolwiek znaczącego obciążenia może w krótkim czasie stać się niekomfortowe.

Głośniki laptopa Dell Latitude 7490

Dwa skierowane w dół głośniki w laptopie Dell Latitude 7490 nie dorównują tym ze starszych (i grubszych) modeli Latitude 7000, takich jak 7440 i 7450, ale i tak są lepsze od większości bezpośrednich konkurentów. Głośność jest zaledwie przeciętna i wynosi 77,31 dB, ale tony średnie i wysokie są zrównoważone i co najmniej nienachalne pod względem liniowości. Bas, jak zawsze, jest w większości nieobecny.

Zużycie energii – laptop Dell Latitude 7490

Częściowo ze względu na brak pamięci NVMe laptop Dell Latitude 7490 jest urządzeniem niezwykle wydajnym w stanie spoczynku. Zmierzyliśmy średnio zaledwie 4,7 W, a wartości minimalne/maksymalne wyniosły 2/5,7 W. Jest to najniższy wynik spośród wszystkich porównywanych dziś urządzeń. Jeszcze większe wrażenie robi zmierzona maksymalna wartość 38,9 W – znacznie niższa niż w przypadku większości innych maszyn, a nawet o prawie 5 W niższa niż w przypadku poprzednika wyposażonego w procesor Core i7/NVMe.

Czas pracy baterii laptopa Dell Latitude 7490

W naszym standardowym benchmarku dotyczącym przeglądania stron internetowych zanotowaliśmy czas pracy na akumulatorze w wysokości 9 godzin i 8 minut w laptopie Dell Latitude 7490. Jest to nieco lepszym wynikiem od takich konkurentów jak ThinkPad T480s i X1 Carbon oraz znacznie lepszym od wyniku HP EliteBook 840 G5 – 7 godzin i 27 minut. Latitude 7390 (z nieco mniejszym ekranem) z łatwością zdobywa tu jednak laury, uzyskując świetny wynik 11 godzin i 4 minut.

Ocena laptopa Dell Latitude 7490

Po raz kolejny wychodzimy z maszyny Dell Latitude serii 7000 pod wielkim wrażeniem. Wraz z ThinkPadami Lenovo i EliteBookami HP, komputery Latitude są o głowę i ramiona wyżej od reszty biznesowej konkurencji. Są przemyślanie zaprojektowane, mądrze zaktualizowane i starannie poprawione. Podczas gdy 7490 pozostaje jedynie iteracyjną aktualizacją 7480 w każdym sensie tego słowa, naprawdę nie pozostawia wiele do życzenia. Obudowa jest solidna, stonowana i atrakcyjna, waga jest do zniesienia, urządzenia wejściowe są najwyższej klasy, wydajność jest bardzo dobra, czas pracy na baterii jest długi, a urządzenie jest cichym towarzyszem. Kilka obszarów, w których chcielibyśmy coś poprawić, to opcje wyświetlania odpowiadające konkurencji, lepsze zarządzanie termiczne i lepsze głośniki.

Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem laptopa Dell Latitude 7000. Dzisiejszy Latitude 7490 absolutnie zasługuje na uwagę każdego, kto szuka biznesowego laptopa klasy premium.

Czy warto kupić laptop poleasingowy Dell Latitude 7490?

Laptop Dell Latitude 7490 nie posiada procesora Core i7, pamięci masowej NVMe, ekranu dotykowego oraz niektórych funkcji biometrycznych i zabezpieczeń z kwietniowego egzemplarza recenzenckiego. Osoby, które nie potrzebują dwukanałowej pamięci ani żadnego z wcześniej wymienionych braków, nie znajdą w tej konfiguracji nic, na co mogłyby narzekać. Wydajność CPU jest o około 10-15% niższa niż w przypadku jednostki wyposażonej w procesor Core i7, a wydajność GPU jest o około 15-22% niższa (choć jest to również czynnik związany z podwójną pamięcią w naszej konfiguracji i7). W związku z tym sugerujemy, że modernizacja do tej jednostki ma sens tylko wtedy, gdy wydajność CPU i GPU z najwyższej półki jest najważniejsza. Obok modeli X1 Carbon, T480s, EliteBook 840 G5 i Latitude 7390, Latitude 7490 zasługuje na uwagę każdego, kto szuka biznesowego laptopa klasy premium.

Tym bardziej dobrą ofertą jest poleasingowego laptopa. Dell Latitude 7490 ma świetne parametry i jest dobrym narzędziem do pracy i nauki. Zakup poleasingowego laptopa to pewność sprawności technicznej sprzętu oraz udokumentowany stan. Dodatkowy atut to oczywiście niska cena. Czy warto kupić laptop poleasingowy Dell Latitude 7490? Warto.

Zobacz także: Recenzja laptopa Dell Latitude E7440: Niewielki, ale wytrzymały

Źródło: notebookcheck.net

«
»