Recenzja laptopa Dell Latitude E5520

Laptop Dell Latitude E5520

Mobilne biuro. Biznesowy laptop Dell Latitude E5520 wyposażony jest w najnowszą technologię Intel Sandy Bridge i inteligentne rozwiązania detali. O możliwościach „tańszej” linii Essential w gamie Latitude Della przeczytaj tutaj.

Laptop Dell Latitude E5520
Laptop Dell Latitude E5520

Seria laptopów Latitude marki Dell

Seria Latitude firmy Dell jest skierowana do profesjonalnych użytkowników z obszaru biznesu. Seria Latitude ma oferować tym użytkownikom solidność, bezpieczeństwo i być łatwa w zarządzaniu. Może też pochwalić się wieloma przydatnymi rozwiązaniami szczegółowymi. Nieważne, czy chodzi o solidną trójmetalową konstrukcję, zamek ze stopu cynku czy malowany proszkowo spód, Dell wykazał się naprawdę dużą kreatywnością w przypadku obu laptopów z serii Latitude E.

Laptop Dell Latitude E5520

Klientowi biznesowemu oferuje się również sporo w kwestii sprzętowej. Na przykład w laptopie Dell Latitude E5520 zainstalowano najnowsze procesory Intela Sandy Bridge. We wnętrzu naszego testowego egzemplarza pracuje procesor Intel Core i5-2520M, który tym samym zapewnia notebookowi sporą moc. Dodatkowo szeroki wybór baterii i stacji dokujących zapewnia sensowne akcesoria dla laptopa.

Przyjrzeliśmy się bliżej modelowi Dell Latitude E5520 z procesorem Intel Core i5-2520M i kartą Intel HD Graphics 3000.

Obudowa laptopa Dell Latitude E5520

Obudowa laptopa Dell Latitude E5520 mocno przypomina obudowę notebooka Dell Latitude E5420 Essential. Mieliśmy jakiś czas temu w recenzji Dell Latitude E5420 Essential i wygląda on łudząco podobnie do Latitude E5520. Jedyna różnica polega na tym, że Dell Latitude E5420 Essential to mniejszy, 14-calowy laptop. Nie będziemy więc zagłębiać się w temat wzornictwa i zamiast tego odsyłamy do recenzji Dell Latitude E5420 Essential. W tym miejscu przyjrzymy się też bliżej wyższej jakości modelowi od Della, Latitude E6520. Latitude E6520 wyraźnie przewyższa obudowę Latitude E5520 jeszcze bardziej i spełnia najwyższe wymagania.

Jakość wykonania laptopa Dell Latitude E5520 jest niemal doskonała. Pokrywa wyświetlacza, wykonana ze szczotkowanego aluminium, sprawia wrażenie wysokiej klasy i solidności. Do jej przekręcenia potrzeba dość mocnego nacisku. Ponadto powierzchnia ta jest bardzo odporna na odciski palców. Z trudem utrzymują się one na pokrywie wyświetlacza. Jeśli jednak odciski palców są widoczne, można je łatwo usunąć miękką szmatką. Jednostka zasadnicza okazuje się bardzo stabilna. Powierzchnia laptopa Dell Latitude E5520 nie ugina się ani o milimetr, nawet pod silnym naciskiem. Inaczej wygląda to w przypadku klawiatury. Można ją wcisnąć z niewielką siłą zwłaszcza nad napędem optycznym. W zamian za to pozytywnie wypadają zawiasy wyświetlacza. Są one wykonane z metalu (nie masywnego) i trzymają wyświetlacz mocno w miejscu. Prawie się nie chwieje. Dzięki konstrukcji zawiasów możliwe są bardzo szerokie kąty otwarcia. Wyświetlacz jest utrzymywany w stanie zamkniętym przez zamek ze stopu cynku.

Łączność w laptopie Dell Latitude E5520

Laptopa Dell Latitude E5520 jest wyposażony w szeroką gamę złączy. Niestety, laptop ten nie posiada żadnych najnowocześniejszych portów USB 3.0. Tym samym w przyszłości nie będziemy mieli przyjemności podłączyć zewnętrznych dysków twardych do laptopa przez szybki port. Przynajmniej Dell zainstalował port eSATA. Nie jest on jednak w stanie osiągnąć takich prędkości jak nowy interfejs USB 3.0. Ewentualnie można wykorzystać do tego celu port FireWire.

Łatwo może się zdarzyć, że duże wtyczki zasłonią sąsiedni port ze względu na rozmieszczenie interfejsu. Dell mianowicie umieścił porty dość blisko siebie. Bardzo dobrze może się zdarzyć, że szeroki pendrive zasłoni drugi port USB lub nawet gniazdo HDMI po lewej stronie. Docenić należy natomiast gniazdo ExpressCard, w które Dell wyposażył laptop Latitude E5520. Dzięki temu laptop ma nieskomplikowaną możliwość rozbudowy.

Dell oferuje również dwie stacje dokujące do laptopa Dell Latitude E5520. Po pierwsze Dell Docking Station / Port Replicator (452-10768) za 129 euro, a po drugie Dell Advanced Docking Station / Port Replicator (452-10761) za 149 euro. Obie stacje dokujące różnią się liczbą interfejsów.

Laptop Dell Latitude E5520 – komunikacja

Dell dostarcza klientowi szereg opcji łączenia się ze światem. Laptop Dell Latitude E5520 posiada łączność LAN, WLAN i Bluetooth. Dostępne są też modele z wbudowanym modemem 56k i modułem UMTS. Otwór na modem 56k jest dostępny w naszym próbce testowej, ale jest on zamknięty małą płytką.

Kontroler LAN to Broadcom NetXtreme 57xx Gigabit Controller, a karta WLAN pochodzi bezpośrednio od Intela. Jest to karta Intel Centrino Advanced N 6205, która obsługuje standardy 802.11 b/g/n.

Bezpieczeństwo – laptop Dell Latitude E5520

Laptop Dell Latitude E5520 posiada jedynie gniazdo Kensington służące do podwiązania laptopa do czegoś. Nie ma też czytnika linii papilarnych. Jeżeli chodzi o oprogramowanie, przed wirusami chroni użytkownika subskrypcja oprogramowania Trend Micro Worry Free Business Security 3.5 (subskrypcja na 15 miesięcy). Za dodatkową opłatą można przedłużyć subskrypcję do 36 miesięcy. Dell dodatkowo udostępnia opcje zabezpieczenia przed kradzieżą i znakowania aktywów. Opcje te należy wybrać podczas zamawiania notebooka w internetowym konfiguratorze Della.

Oprogramowanie Laptopa Dell Latitude E5520

Laptop Dell Latitude E5520 został dostarczony z przyjemnie „czystym” systemem operacyjnym Windows 7. Na dysku twardym zainstalowano mniej niż 40 programów. Dell wstrzymuje się jednak również z dołączaniem programów. Trzeba je nabyć wraz z zamówieniem.

Oprócz właściwego laptopa, adaptera wraz z kablem zasilającym oraz drukowanej dokumentacji w zakresie dostawy znajduje się na szczęście także płyta DVD z recovery. Większość producentów nie dołącza takiej płyty i woli utworzyć partycję odzyskiwania na dysku twardym. Klient traci jednak pamięć dysku twardego.

Klawiatura Laptopa Dell Latitude E5520

Laptop Dell Latitude E5520 wyróżnia się wyraźnym punktem nacisku i dobrym sprzężeniem zwrotnym. Klawisze mają wystarczającą wielkość 19×19 milimetrów i pozwolą na wygodne pisanie nawet osobom o większych palcach. Dell nie stosuje klawiatury typu chiclet. Klawisze mają wklęsłą powierzchnię, która ma jeszcze bardziej poprawić odczucia podczas pisania. To również udało się naszym zdaniem osiągnąć. Podłoże klawiszy klawiatury jest w zasadzie solidne. Podczas pisania zwija się tylko trochę pod klawiaturą numeryczną i nad napędem optycznym.

Dell generalnie pominął klawisze funkcyjne poza standardową klawiaturą. W notebooku znajdują się tylko trzy przyciski do regulacji głośności. Pozostałe funkcje specjalne są sterowane za pomocą klawisza FN.

Touchpad Laptopa Dell Latitude E5520

Touchpad Laptopa Dell Latitude E5520 ma przekątną 92 milimetrów (80 milimetrów x 45 milimetrów) i jest umieszczony we wgłębieniu, które oddziela touchpad od podpórki pod nadgarstki. Nawigacja za pomocą touchpada jest bardzo nieskomplikowana i niezawodna. Powierzchnia touchpada jest gładka, ale nie jest w żaden sposób śliska. Oba klawisze myszy znajdujące się pod touchpadem rzucają się w oczy – albo lepiej powiedzieć, są wyjątkowo niepozorne. Klawisze myszy działają absolutnie bezgłośnie. Nie dostajemy żadnej akustycznej informacji zwrotnej o kliknięciu myszki, ale to akurat nie jest wadą ze względu na dobre haptyczne sprzężenie zwrotne.

Wyświetlacz Laptopa Dell Latitude E5520

Dell zastosował ekran LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366×768 pikseli. Na szczęście Dell instaluje w Laptopie Dell Latitude E5520 matowy wyświetlacz. Tym samym teoretycznie nic nie powinno stanąć na przeszkodzie w pracy na świeżym powietrzu. W sklepie internetowym Della dostępny jest alternatywnie inny Dell Latitude E5520 z matowym ekranem Full HD (1920×1080 pikseli).

Ekran Laptopa Dell Latitude E5520 cechuje się dobrą jasnością podstawową. Jasność ekranu jest na akceptowalnym poziomie i wynosi średnio 219 cd/m2. Równomierne podświetlenie wyświetlacza jest przyjemne. Jest ono bliskie ideału i wynosi 94%. Wartość czerni i kontrast są zdecydowanie mniej do odzyskania. O ile wartość czerni jest wysoka 1,36 cd/m2, to kontrast cierpi i wynosi tylko 136:1. Nie jest to szczególnie imponujący wynik i wyraźnie trzeba go poprawić. Ponadto podczas naszych testów zauważyliśmy, że w trybie bateryjnym jasność jest automatycznie zmniejszana. Kiedy laptop jest podłączony do gniazdka, środek ma jasność 222 cd/m2. W trybie akumulatorowym wskaźnik ten spada do 181 cd/m2.

Daje to spadek jasności o prawie 20 procent. Ekran Laptopa Dell Latitude E5520 nie może zdobyć punktów w odwzorowaniu kolorów, ale i tak nie oczekuje się tego od laptopa biurowego. O ile jeszcze możemy określić dość duże pokrycie palety sRGB, o tyle spektrum kolorów AdobeRGB jest dalekie od pełnego odwzorowania.

Laptop Dell Latitude E5520 bardzo dobrze radzi sobie na zewnątrz. Matowy wyświetlacz może tu pokazać wszystkie swoje mocne strony. Różnica w stosunku do wyświetlacza refleksyjnego staje się bardzo wyraźna w bezpośrednim porównaniu. Czytelność ekranu jest doskonała w cieniu. W bezpośrednim świetle słonecznym czytelność nieco spada. Mimo to zawartość wyświetlacza pozostaje dobrze czytelna.

Kąty widzenia ekranu Laptopa Dell Latitude E5520 są takie, jakie znamy z porównywalnych wyświetlaczy. Nie ma problemów przy patrzeniu na ekran od przodu, nawet jeśli ogląda go kilka osób. Obraz fałszuje się jednak szybko, kiedy wyświetlacz jest odchylany w górę lub w dół.

Wydajność Laptopa Dell Latitude E5520

Sercem laptopa Dell Latitude E5520 jest procesor Intel Core i5-2520M. Jest to wysokiej klasy dwurdzeniowy procesor z obecnej rodziny Sandy Bridge. Procesor ma dość dużą moc dzięki domyślnemu taktowaniu 2,5 GHz. Procesor posiada również możliwość podkręcania na różnych poziomach, gdyby wydajność się spięła. Pojedynczy rdzeń można w razie potrzeby podkręcić do 3,2 GHz. Częstotliwość taktowania można zwiększyć do 3,0 GHz, jeśli potrzebne są oba rdzenie CPU. Ze względu na swoją wydajność procesor nadaje się również do skomplikowanych zadań, takich jak edycja wideo HD czy gry 3D. Procesor nie jest bardziej wymagający niż mniejsze modele o TDP wynoszącym 35 W. Intel Core i5-2520M wykorzystuje jednak te 35 watów dużo bardziej niż np. Intel Core i5-2410M. Procesor ten jest również polecany do laptopów o przekątnej ekranu 14 cali lub większej ze względu na TDP wynoszące 35 W.

O wyświetlanie treści na ekranie dba karta Intel HD Graphics 3000. Jest ona wbudowana bezpośrednio w procesor, a co za tym idzie nie potrzebuje dodatkowego chłodzenia. Choć nie należy do najmocniejszych kart graficznych na rynku, może bardzo dobrze konkurować z kartami klasy podstawowej, takimi jak GeForce 310M firmy Nvidia. Dużą zaletą Intel HD Graphics 3000 jest też prędzej niski pobór prądu niż wydajność. Mimo to na karcie graficznej da się płynnie grać w starsze gry. Kilka nowych gier również można płynnie renderować, ale trzeba się pogodzić z wyraźnymi stratami w rozdzielczości i jakości.

Niestety musieliśmy skorzystać z 32-bitowych wersji programów benchmarkowych, gdyż na naszym Dellu Latitude E5520 zainstalowana była tylko 32-bitowa wersja systemu Windows 7, choć laptop ten jest zwykle oferowany z 64-bitową wersją Windows 7 w sklepach internetowych, a także bezpośrednio u Della. Do określenia wydajności procesorów wykorzystujemy 32-bitowy Cinebench R10. Laptop Dell Latitude E5520 osiąga w Cinebench R10 wynik 4059,0 pkt. w renderowaniu pojedynczym (32-bitowym) i jest dość daleko w czołówce naszego zestawienia. Dobrze wypada też na tle innych laptopów z procesorem Intel Core i5-2520M. Różnica do topowego modelu, Schenkera XMG A501 (2520M, GT 540M), z 4111,0 pkt. nie jest zbyt duża. Latitude E5520 jest też dość daleko z przodu z wynikiem 8820,0 pkt. w benchmarku Cinebench R10 multi rendering (32 bit). Laptop Dell Latitude E5520 ponownie uzyskał dobre wyniki w porównaniu z notebookami, w których zastosowano ten sam procesor. Najwyższy model z procesorem i5-2520M to Toshiba Tecra R840-11E (2520M, HD Graphics 3000) z wynikiem 8858,0 pkt. w benchmarku Cinebench R10 multi rendering. Przewaga topowego modelu nad Dellem Latitude E5520 nie jest więc szczególnie duża. Choć Dell Latitude E6520 ma mocniejszy procesor (i5-2540M), mimo to zaryzykowaliśmy bezpośrednie porównanie obu laptopów. Latitude E5520 nie spisuje się źle. Zawsze jest tylko minimalnie wolniejszy.

Laptop Dell Latitude E5520 uzyskał 7029,0 pkt. w benchmarku systemowym PCMark Vantage, a więc znalazł się w górnej trzeciej części obszernego wykresu. Porównywalne laptopy z tym samym sprzętem, takie jak Lenovo ThinkPad L420 NYV4UGE (2520M, HD Graphics 3000), są pozycjonowane na poziomie 6601,0 pkt. Laptopy, takie jak Lenovo IdeaPad Y560p-M61G3GE (2630QM, HD 6570M) z wynikiem 6996,0 pkt. są nieco poniżej laptopa Latitude E5520. Laptop Dell Latitude E5520może nawet wyraźniej zaznaczyć swoją obecność w naszym benchmarku PCMark 7. Jest to najlepiej oceniony notebook z procesorem Intel Core i5-2520M i kartą Intel HD Graphics 3000 z wynikiem 2477,0 pkt. Ogólnie rzecz biorąc, Dell Latitude E5520 dobrze spisuje się w benchmarku systemowym. Widać to również w bezpośrednim porównaniu z laptopem Dell Latitude E6520. Notebook Dell Latitude E5520 ma nawet przewagę nad laptopem E6520 (E5520: 7029,0 pkt. vs. E6520: 6629,0 pkt.) w benchmarku PCMark Vantage.

Hałas Laptopa Dell Latitude E5520

Hałas Laptopa Dell Latitude E5520 może się znacznie różnić w zależności od zastosowania. Poziom hałasu wynosi od 30,5 dB (A) do 40,9 dB (A) w zależności od stopnia obciążenia. Dopóki wentylator jest wyłączony, poziom hałasu wynosi 30,5 dB (A) – 30,6 dB (A). Natężenie hałasu wzrasta do 40,9 dB (A), kiedy tylko wentylator zostanie włączony. Napęd DVD laptopa generuje szum w tle na poziomie 34,6 dB (A). Napęd przyciąga uwagę cichym warkotem podczas odtwarzania filmów. Natężenie hałasu notebooka wynosi 43,5 dB (A) – 43,7 dB (A), kiedy układ chłodzenia rozkręca się do pełna. Wtedy jest on bardzo słyszalny i w cichym otoczeniu mógłby zostać uznany za przeszkadzający.

Temperatura Laptopa Dell Latitude E5520

Temperatury Laptopa Dell Latitude E5520 w stanie bezczynności są wszystkie bezkrytyczne. Wierzch jednostki zasadniczej osiąga maksymalnie 32,6 stopnia Celsjusza. Podkładka pod nadgarstki osiąga temperatury 30,2 stopnia Celsjusza (lewa) i 27,4 stopnia Celsjusza (prawa). Temperatura touchpada wynosi 31,7 stopnia Celsjusza. Maksymalna temperatura na spodzie obudowy to 36,2 stopnia Celsjusza. W trybie bezczynności nie ma żadnych problemów. Laptop Dell Latitude E5520 może być używany na kolanach – nawet przez dłuższy czas.

Zgodnie z oczekiwaniami, temperatury rosną podczas obciążenia. Maksymalna temperatura na wierzchu obudowy to 45,6 stopnia Celsjusza. Podpórka pod nadgarstki ma teraz temperatury 41,2 stopnia Celsjusza (z lewej strony) i 31,4 stopnia Celsjusza (z prawej strony). Temperatura touchpada wynosi 45,3 stopnia Celsjusza, co jest nietypowo ciepłe jak na urządzenie wejściowe. Maksymalna temperatura na spodzie obudowy to 47,3 stopnia Celsjusza. Może to być dla wielu użytkowników niekomfortowo ciepłe, kiedy używa się go na kolanach, a używanie na udach nie jest już zalecane. Jednak korzystanie z notebooka z pełnym obciążeniem na kolanach raczej nie będzie miało miejsca.

Co dziwne, maksymalne temperatury są zawsze osiągane w środku laptopa. Najcieplejsze miejsca na notebooku znajdują się zazwyczaj w pobliżu otworów wentylacyjnych.

Symulujemy pracę pod pełnym obciążeniem za pomocą obu programów, Prime95 i Furmark. Dzięki nim notebook jest obciążony do granic możliwości, a układ chłodzenia jest w pełni wyczerpany. Wszystkie temperatury mieszczą się w akceptowalnym zakresie. Procesor osiąga maksymalną temperaturę 89 stopni Celsjusza według CPUID Hardware Monitor. Podczas testu obciążeniowego nie zauważyliśmy dławienia się procesora. Wykonany później 3DMark06 również nie wykazał żadnych oznak spadku wydajności.

Głośniki Laptopa Dell Latitude E5520

Głośniki Laptopa Dell Latitude E5520 dorównują tym z innych laptopów i dostarczają raczej cienkiego dźwięku. Nie ma w ogóle basów i niskich tonów. Jako że Laptop Dell Latitude E5520 został raczej pomyślany dla klientów biznesowych, a nie zaprojektowany jako laptop multimedialny, jest to całkiem znośne. Nic nie przemawia przeciwko okazjonalnemu odtwarzaniu filmów. Jakość dźwięku jest do tego wystarczająca.

Bateria w Laptopie Dell Latitude E5520

Pobór mocy Laptopa Dell Latitude E5520 zachowuje się dość podobnie jak w przypadku szumu systemowego. Zakres zużycia od 8,2 W do 13,1 W w stanie bezczynności jest dość wysoki. 8,2 W to dobry wskaźnik dla laptopa o takiej konfiguracji. 13,3 W to już prędzej średniaki. Podczas obciążenia wskaźniki również mocno się rozchodzą i wahają się od 32,7 do 68,7 W. Zużycie wynosi 54,5 W, kiedy obciążony jest tylko procesor, na przykład przy użyciu takiego programu jak Prime95.

Z jednej strony wpływ na czas pracy na baterii ma akumulator o pojemności 60 Wh, a z drugiej liczne mechanizmy oszczędzania energii przez sprzęt. Laptop Dell Latitude E5520 wytrzymuje w stanie bezczynności całe 8 godzin i 29 minut bez zasilania AC. Na najniższym poziomie jasności jest jeszcze wystarczająco jasny, by komfortowo pracować. W każdym razie w naszym teście surfowania po sieci WLAN akumulator wytrzymał prawie 5 godzin. Jeśli chcesz obejrzeć DVD w podróży, masz na to 4 godziny i 11 minut. Czas pracy na akumulatorze tonie do 1 godziny i 17 minut tylko wtedy, kiedy laptop jest naprawdę obciążony i nie działają mechanizmy oszczędzania energii.

Laptop Dell Latitude E5520
Laptop Dell Latitude E5520

Czy warto kupić Laptop Dell Latitude E5520?

Laptop Dell Latitude E5520 to godne rozszerzenie oferty laptopów biznesowych firmy Dell. Pierwszorzędne urządzenia wejściowe w połączeniu z wysokiej klasy i prostym wzornictwem czynią z Laptopa Dell Latitude E5520 do solidny laptop biurowy. Mocny procesor Intel Core i5 z rodziny Sandy Bridge zapewnia notebookowi dobrą wydajność, a także umożliwia granie na nim.

Matowy wyświetlacz może wyróżniać się dobrą jasnością. Co więcej, bardzo dobrze nadaje się do pracy na zewnątrz. O ile w cieniu nie trzeba iść na kompromisy w kwestii wyświetlanych treści, o tyle w bezpośrednim świetle słonecznym pojawiają się tylko drobne zakłócenia.

Trochę szkoda, że nie ma USB 3.0, ale Latitude E5520 ma przynajmniej port dokujący na spodzie, dzięki czemu można go sprzęgnąć ze stacją dokującą. Pozwala to na rozszerzenie łączności i zapewnia uporządkowane biurko.

Bateria o pojemności 60 Wh sprawia, że Dell Latitude E5520 do trwały towarzysz. Jeśli tylko postawisz laptopa pod niewielkim obciążeniem, może on towarzyszyć Ci nawet przez 8-godzinny dzień pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, Dell Latitude E5520 to zdolny laptop biznesowy z zaledwie kilkoma niewielkimi wadami.

Czy warto kupić poleasingwy Laptop Dell Latitude E5520?

Jak widzisz, nowy egzemplarz Laptopa Dell Latitude E5520 ma naprawdę wiele zalet i jest urządzeniem polecanym do pracy, nauki i zabawy. Ale ze względu na wysoką cenę, rzadko wybierany jest do celów prywatnych. Mamy jednak świetne rozwiązanie, które ułatwi Ci zakup tego modelu. Możesz wybrać o wiele tańszy laptop poleasingowy Dell Latitude E5520.

Dzięki testom wykonanym po okresie leasingu, masz pewność, że jest to laptop w pełni sprawny, mim, że należy do używanych urządzeń. Dodatkowo niska cena i gwarancja sprawności technicznej, sprawiają, że jest on dostępny również dla prywatnych osób.

Zobacz także: Recenzja laptopa Dell Latitude E6230

Źródło: notebookcheck.net

«
»