Laptop Dell Latitude E5420 Recenzja

laptop poleasingowy Dell Latitude E5420

Konserwatywna użyteczność, latające palce na touchpadzie i klawiszach oraz oldschoolowe interfejsy. Czy nowy laptop Dell Latitude E5420 zapewni również porcję mobilności, dowiemy się z tej recenzji.

Zalety laptopa Dell Latitude E5420:

 • Bardzo dobra mysz i klawiatura
 • Matowy wyświetlacz
 • Wiele interfejsów, w tym Port dokujący
 • Interfejsy z tyłu
 • Daleko otwierające się zawiasy
 • Długi czas pracy na baterii
 • Niskie zużycie energii
 • Stale chłodna obudowa

Wady laptopa Dell Latitude E5420:

 • Syczący dysk twardy 7200 obr.
 • Głośny pod obciążeniem
 • Niska jasność do użytku zewnętrznego

Pomieszczenia biurowe są bardziej mobilne niż kiedykolwiek, przez większość czasu użytkownicy potrzebują tylko swoich danych, a te są zawsze dostępne pod ręką na małym laptopie. Mniejsze znaczenie w użytkowaniu ma wydajność i zaawansowane funkcje, zamiast tego bardziej istotne są „mobilność, produktywność i solidność”. Właśnie tymi cechami Dell reklamuje swojego najnowszego biznesowego laptopa – Latitude E5420.

Mimo że mamy do czynienia z wersją minimalną pod względem konfiguracji, ten 14-calowy laptop nie jest tani.
Dla osób, które są zainteresowane laptopem Dell Latitude E5420, interesujący może być również recenzowany przez nas Latitude E6420. W tym przypadku, choć ma podobny design, większy priorytet położono na jakość wykonania obudowy i różne dostępne wersje np. wydajności.

Obudowa laptopa Dell Latitude E5420

Podczas gdy świat konsumentów stawia na cienkie, płaskie i lekkie urządzenia, Dell postanowił trochę dodać. Dzięki swojej wadze i sylwetce laptop Latitude E5420 stabilnie leży w rękach i trudno przypadkowo go upuścić. Waga i wymiary mogą nieco negatywnie wpływać na mobilność, ale zapewniają stabilność i jakość. Dell postawił na wysokiej jakości, ale ciężkie materiały. Choć „niezniszczalny” to nie do końca odpowiednie określenie, 14-calowy laptop Dell Latitude E5420 jest zdecydowanie zbudowany do codziennego użytku.

Miejsce oparcia dłoni i płyta główna na kompaktowej obudowie leżą pewnie. Jedynie obszar pod napędem optycznym jest jak zwykle słabym punktem, który ugina się znacznie pod wpływem nacisku.

Sukcesem jest również twardość obudowy laptopa Dell Latitude E520. Delikatne ugięcie było możliwe tylko przy użyciu dużej siły. Powierzchnia pokryta jest wzorem szczotkowanego aluminium, przez co odciski palców mogą być lekko widoczne, ale z łatwością usuniesz je szmatką do czyszczenia.

Wybrane materiały (stop magnezu, szczotkowane aluminium) są chłodne w dotyku i odporne na zarysowania. Jeśli chodzi o zawiasy, Dell postawił na stal, niemniej jednak widoczny srebrny panel jest osłoną. Zawiasy mocno przylegają do jednostki zasadniczej. Trzymają wyświetlacz sztywno, a chybotanie zdarza się rzadko. Ze względu na dużą wagę, byliśmy w stanie otworzyć wyświetlacza jedną ręką. Srebrny suwak zwalnia mechanizm zatrzaskowy (ocynkowany).

Łączność w laptopie Dell Latitude E5420

Profesjonaliści i wymagający użytkownicy na ogół bardzo wysoko cenią sobie wybór portów. 14-calowy laptop Dell Latitude E5420 ma na pokładzie wszystko, czego oczekiwalibyśmy od laptopa do pracy. Są to między innymi port VGA, szyb PC-Card (PCMCIA) oraz FireWire. Starszy standard PC-Card, który w świecie konsumenckim wyszedł już lata temu z mody (zastąpiony przez ExpressCard), jest wciąż popularny w świecie biznesu. Za jego pomocą można dołączać specjalne karty rozszerzeń (głównie kontrolery). Złącze dla szybkich zewnętrznych dysków twardych również znajduje się na pokładzie jako eSATA, choć nie ma tu USB 3.0.

Wybór interfejsów po lewej stronie składa się z Kensington-Lock, FireWire, HDMI, eSATA/USB, 1xUSB 2.0, PC-Card (PCMCIA) i czytnika kart ciasno upakowanych razem. Przy jednoczesnym podłączeniu wielu kabli, zajęłyby one dużą powierzchnię. W tym scenariuszu przydaje się jednak specjalne rozwiązanie Docking dla Latitude. Stacja dokująca E-Port dla serii E5400 i E5410 jest zgodna z modelem E5420.

Komunikacja: Dell E5420

Jako prawdziwy laptop biznesowy Dell Latitude E5420 może zaoferować wszystko, czego można sobie życzyć, jeśli chodzi o technologie komunikacyjne. Ponieważ zdecydowaliśmy się na wersję Basic, testowane urządzenie nie zawiera ani Bluetooth, ani modułu HSDPA. Odpowiednie gniazda mini PCIe (2x) obok anteny oraz gniazdo SimCard są oczywiście dostępne.

Jeżeli chodzi o technologię bezprzewodową, laptop Dell Latitude E5420 udostępnia sieć WLAN. Karta WLAN wykorzystuje standardy 802.11 b/g/n. Dalej na pokładzie znajduje się również gigabitowy kontroler Broadcom NetXtreme 57xx.

Zabezpieczenia laptopa Dell Latitude E5420

Od laptopów biznesowych wymaga się dobrych zabezpieczeń. O ile większe organizacje mają zwykle własne rozwiązania zabezpieczające, o tyle mniejsze placówki są zwykle zadowolone z funkcji laptopa Dell Latitude E5420 i dołączonego oprogramowania zabezpieczającego. Warto w tym względzie wspomnieć o Dell Data Protection Tool oraz menedżerze kopii zapasowych i przywracania danych.

Cechy biznesowe, takie jak Trusted Platform Module, czy czytnik linii papilarnych, nie występują w laptopie Dell Latitude E5420. Jedynie gniazdo Kensington Security można wykorzystać jako środek zapobiegawczy przed kradzieżą za pomocą odpowiedniego kabla. Dla ważnej ochrony przed kradzieżą danych dołączony jest pakiet oprogramowania Worry-Free Business Security Services (Trendmicro). Rozwiązanie to, dostosowane do małych firm nie posiadających własnego działu IT, ma chronić przed wirusami, hakerami, spamem, spyware, phishingiem i kradzieżą danych. Poprzez konsolę internetową, laptop Dell Latitude E5420 dla pracownika może być administrowany z dowolnego miejsca (Remote Manager).

Urządzenia wejściowe laptopa Dell Latitude E5420

Klawiatura

Klawisze w laptopie Dell Latitude E5420 z wyraźnym punktem nacisku i długim skokiem klawiszy dają bardzo dobry feedback. Wydzielone klawisze strzałek (+ strona w górę/dół) wyróżniają się na tle klawiatury i zdecydowanie można je obsługiwać bez patrzenia. O klawiaturze numerycznej nie ma mowy ze względu na formę urządzenia. Użytkownicy mają możliwość skorzystania z niej poprzez konwersję klawiszy za pomocą klawiszy Fn. Odpowiednie liczby i symbole obliczeniowe są zaznaczone na czerwono na klawiszach literowych.

Podstawa klawiszy laptopa Dell Latitude E5420 jest zasadniczo twarda i zapewnia użytkownikowi pewny stop końcowy (nie jest twarda). Klawisze mają przyjemny kształt. Jedynie te nad napędem optycznym (;, ’, [) trochę się odbijają przy mocnym naciśnięciu.

Touchpad

Korzystanie z touchpada w laptopie Dell Latitude E5420 zrobiło na nas dobre wrażenie pod każdym względem. Cisza, a także jego duży rozmiar oraz łatwe w użyciu przyciski są o niebo lepsze od większości konsumenckich touchpadów. Powierzchnia jest przyjemnie gładka, ale nie śliska.

Multidotykowy panel Alpsa ma wystarczające wymiary i średnicę 9,1 centymetra. Jest on czuły aż po same krawędzie. Touchpad ma pionowy pasek przewijania, który nie jest jednak zaznaczony.

Wyświetlacz

Nieodblaskowy panel LED (typ: Samsung LTN156AT02P01) ma rozdzielczość 1366 x 768 pikseli przy proporcjach 16:9. Rozdzielczość WXGA jest standardem w laptopach 14- i 13-calowych. Zmierzony poziom czerni plasuje się na poziomie 1,42 cd/m², co idzie w parze z bardzo złym kontrastem 131:1. Czernie nie są więc bardzo ciemne, ale mają raczej szary poblask w laptopie Dell Latitude E5420

Profesjonaliści zdecydują się na opcjonalną rozdzielczość 1600 x 900 pikseli. Wyświetlacz HD+ w Latitude E6420 miał podobnie niewielką przestrzeń barwną i podejrzewamy, że oba te 14-calowe urządzenia mają wbudowany ten sam panel.

Panel WXGA w testowanym przez nas urządzeniu jest zdecydowanie daleki od często stosowanego Adobe RGB (t), co dotyczy również sRGB (t).

Luminancja w laptopie Dell Latitude E5420 jest taka sama jak kontrast i utrzymuje się znacznie poniżej 200 cd/m². Średnio określiliśmy podświetlenie na poziomie 177 cd/m². Jest to wartość wystarczająca do użytku w pomieszczeniach, ale bardzo jasne otoczenie, np. w słońcu, nie będzie sprzyjać ciemnemu wyświetlaczowi do pulpitu.

Matowa powierzchnia panelu wyświetlacza to pierwszy i podstawowy wymóg dla relaksującej pracy pod światło słoneczne. Ile byśmy nie obracali i nie przekręcali, laptopowi Dell Latitude E54200 nie przeszkadzają żadne refleksy. Przedstawione fotografie pokazują wyświetlacz przy idealnym nasłonecznieniu. Od frontu skromna luminancja jest akurat wystarczająca, z boków obraz może już stać się zauważalnie ciemniejszy.

Kąty widzenia pokazują bardzo wąski zakres dla laptopa Dell Latitude E5420. Jeśli oczy odchylają się w górę lub w dół (pionowo), to po 20 stopniach pojawiają się już cienie. W prawo i w lewo (w poziomie) byliśmy w stanie odchylić się do 45 stopni od środka. Poza tym kolory zaczynają się znacznie odwracać. Panele wyświetlające o szerokich kątach widzenia to rzadkość i Latitude E5420 również nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Wydajność laptopa Dell Latitude E5420

14-calowy laptop Dell Latitude E5420 jest wyposażony w procesor Intel Core i3-2310M (2 x 2,1 GHz). Zupełnie nowy dwurdzeniowy procesor Core i3 ma Hyper-Threading (przetwarzanie 4 wątków), ale nie posiada Turbo-Boost. Pobór mocy procesora leży na poziomie TDP w wysokości 35 W. Z tego dwa fizyczne rdzenie wymagają 25 W. 10 W wymagają zintegrowane rozwiązanie graficzne Intel HD 3000 oraz kontroler pamięci. W porównaniu z drogimi modelami Core i5, takimi jak i5-2540M, i3-2310M nie posiada wsparcia dla nowych instrukcji AES. AES pomaga w szyfrowaniu i odszyfrowywaniu. Dell pozwala na konfiguracje z 2540M aż do i7-2620M (dwurdzeniowego).

Jak zwykle na pokładzie znajduje się 4 GB pamięci RAM DDR3, przy czym oba dostępne sloty są zajęte. Za dodatkową kwotę laptop Dell Latitude E5420 może być wyposażony w 2x 4 GB lub 1x 4 GB RAM. Dysk twardy to 320 GB HDD od Western Digital (WD3200BEKT-75KA9T0) o prędkości obrotowej 7200 obr/min. Producent przewidział również opcję dysku SSD (128 GB).

Procesorowi Sandy Bridge Core i3-2310M (2x 2,1 GHz) udaje się zdobyć tyle samo punktów w teście jednordzeniowym w Cinebench R10 Single 32-bit, co znacznie szybciej taktowanemu i3-380M (2x 2,5 GHz z generacji Arrandale (2,769 pkt.). Większy brat i5-2410M (2,3 GHz, Turbo) uzyskał lepszy wynik 4,510 pkt. (64-bit).

W przypadku codziennej pracy większe znaczenie ma wielowątkowość. i3-2310M po raz kolejny uzyskuje w tej dyscyplinie niemal identyczne wyniki jak i3-380M (6,233). W 2011 roku i5-2410M lub i5-2520M zdobyły odpowiednio 9,451 i 10,128 pkt (Cinebench R10 Multi 64-bit). Wynik: Sandy Bridge Core i3 może już podejmować swoich szybciej taktowanych poprzedników z Arrandale o skromnym taktowaniu 2,1 GHz.

Benchmark PCMark Vantage określił wynik na 4,832 pkt. Poziom ten jest niższy od wyników starszych systemów z procesorem Core i3-380M (Samsung RV511: 5,432) czy i3-370M (Samsung SF510). Przyczyną tego jest niski HDD Sub-Score (2,582 pkt.), który w rzeczywistości powinien być wyższy w przypadku dysku twardego o prędkości 7200 obr/min (szybko się obracającego).

Benchmark 3DMark2006, jako ocena ogólnej wydajności w grach, osiągnął wynik 3,330 pkt. Intel HD generacji 2010 (również zintegrowany z procesorem), uzyskał średnio tylko 1,5 tys. punktów (w zależności od procesora +/- 200 pkt.). Przemawia to za poprawą wydajności w grach.

Zdecydowanie imponujące jest to, że obecnie dedykowany procesor graficzny klasy podstawowej Radeon HD 6470M jest tylko o 3% szybszy (3DMark2006). Mniej wymagające gry, takie jak Fifa 11, są płynne przy wysokich ustawieniach detali. Gry intensywnie wykorzystujące laptopa Dell Latitude E5420, takie jak StarCraft2 czy Battlefield: Bad Company 2 muszą być jednak ustawione na minimalne ustawienia detali.

Tam, gdzie HDD-Score w PCMark Vantage jest dziwnie niski, HD-Tune również daje szalony odczyt (kilka iteracji). Dysk twardy o pojemności 320 GB od Western Digital osiąga przy odczycie zaledwie 28,5 MB/s. CrystalDiskMark dla porównania określa 98 MB/s (odczyt) jako prawidłowe.

HD-Tune określił bardzo słaby burst-rate. Pokazuje on ile Megabajtów na sekundę można odczytać z pamięci podręcznej dysku twardego w najlepszym możliwym przypadku. Spojrzenie na grafikę HD-Tune pokazuje niewidzianą wcześniej „granicę” na poziomie nieco poniżej 30 MB/s. Dla porównania zamieściliśmy typową krzywą HD-Tune dla dysku twardego Hitachi 7200 obr/min. Ponieważ głowice odczytujące/zapisujące odczytują dane od wewnątrz do zewnątrz, szybkość transmisji danych jest niższa w zewnętrznym obszarze obracającego się dysku. Dysk WD3200BEKT-75KA9T0 wydaje się nie wykazywać tego efektu.

Hałas systemowy laptopa Dell Latitude E5420

laptop poleasingowy Dell Latitude E5420
Laptop Dell Latitude E5420

Jeśli chodzi o szum systemowy, 14-calowy laptop Dell Latitude E5420 jest zdecydowanie akceptowalny, choć z pewnymi niedociągnięciami. W stanie bezczynności lub podczas wykonywania prostych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, wentylator chłodzący pracuje przez dłuższy czas. Zmierzyliśmy jednak hałas systemowy w stanie bezczynności na poziomie 32,8 dB(A). Szum, który został zmierzony przez nasz miernik hałasu, pochodzi od szybko obracającego się dysku twardego (7200 obr/min, szum podstawowy). Aktywny poziom hałasu w laptopie Dell Latitude E5420 to 33,2 dB(A).

Pod stałym obciążeniem wentylator chłodzący wytwarza oczywiście zauważalnie więcej hałasu. Podczas testu benchmarkowego 3DMark2006 szum wentylatora chłodzącego wzrósł do 42 dB(A). Dopiero test w stresie (Furmark/Prime95) sprawia, że szum wentylatora chłodzącego wzrósł do 46 dB(A). Tak wysoki poziom hałasu występuje jednak w praktyce rzadko, a wentylator chłodzenia obraca się konsekwentnie przy stałym obciążeniu. Po odłączeniu obciążenia szum wentylatora szybko spada do 36 dB(A) po 20 sekundach.

W stanie spoczynku lub podczas zwykłej pracy biurowej wentylator próbuje utrzymać stan wyłączenia, dlatego co 2 do 5 minut przez kilka sekund konieczny jest „impuls chłodzenia”. Jest to dopuszczalne, ale można by tego uniknąć, mając zamiast tego powolne, ale stałe obroty. Energooszczędny plan zasilania 'calm’ lub 'ultra-performance’ pozwalają użytkownikowi wybrać preferowany scenariusz hałasu.

Temperatura- laptop Dell Latitude E5420

W stanie spoczynku średnia temperatura laptopa Dell Latitude E5420 na płycie bazowej i w miejscu oparcia dłoni wynosi zaledwie 28 stopni. Podczas surfowania lub bezstresowej pracy w biurze nie ulega to znaczącej zmianie. Co najwyżej w niektórych miejscach na środku płyty bazowej przekraczana jest granica 33 stopni.

Rozpraszanie ciepła pod obciążeniem sięga nawet 40 stopni, ale tylko w niektórych miejscach. Średnia temperatura nie wspina się ponad 32 stopnie. Niska temperatura procesora, 74 stopnie pod maksymalnym obciążeniem, pokazuje, że układ chłodzenia bez trudu radzi sobie z ciepłem odprowadzanym z procesora Core i3-2310M 2,1 GHz. Procesor o mocy 35 W nie posiada automatycznego podkręcania per Turbo-Boost.

laptop poleasingowy Dell Latitude E5420
Stress test: CPU maksymalnie 74 st.

Głośniki w laptopie Dell Latitude E5420

Dwa głośniki pod oparciem dłoni dostarczają jedynie dźwięki o średniej częstotliwości. Niskie częstotliwości są całkowicie pomijane. Jak na wymagania laptopa biurowego, jakość dźwięku w laptopie Dell Latitude E5420 jest jednak nadal rozsądna. Maksymalna głośność mogłaby być wystarczająco głośna dla małej sali konferencyjnej, a małe głośniki w ogóle nie zniekształcają dźwięku. Warte pochwały są przyciski głośności znajdujące się na prawo obok klawiatury. Na wypadek, gdyby do biura wszedł szef, głośniki można błyskawicznie wyłączyć.

Czas pracy baterii laptopa Dell Latitude E5420

Nieco poniżej ośmiu godzin brzmi jak dobry czas pracy na baterii. Te 462 minuty osiągane są jednak tylko w stanie bezczynności, przy najniższym ustawieniu jasności i z wyłączonym WLAN w laptopie Dell Latitude E5420. Bardziej istotny jest test WLAN z czasem 5:44 h. 14-calowe modele konkurencji, takie jak HP ProBook 6550b czy Asus P42JC, wytrzymują odpowiednio tylko dwie lub dwie i pół godziny (wyposażone w Intel Core i5 z 2010 roku).

W świetle dużej pojemności akumulatora 60 Wh oraz niskiego poboru mocy w stanie bezczynności czasy pracy na baterii są zrozumiałe. W teście WLAN jasność TFT była ustawiona na 100 cd/m² (ustawienie średnie). Wystarczyło tylko krótkie, dwugodzinne ładowanie, by nasz kolejny test mógł znów ruszyć.

Pobór mocy pokazuje dużą różnicę pomiędzy stanem spoczynku laptopa Dell Latitude E5420, a dużym obciążeniem (CPU + IGP). Wynika to z adaptacyjnego poboru mocy oraz litografii (procesu produkcyjnego) 32 nm. Pobór mocy w stanie spoczynku w E5420 mieści się w przedziale od 10 W (oszczędzanie energii, niska jasność) do 15 W (maksymalna wydajność, maksymalna jasność).

W teście obciążeniowym widać, że jest odwrotnie. Test 3DMark2006 (IGP Intel HD 3000) wymaga 41 W. Podczas testu obciążeniowego zużycie Core i3 dochodzi do 54 W. Kompaktowy zasilacz sieciowy o mocy 65 W (241 gramów) jest odpowiednio dobrany do tego zadania.

Czy warto kupić laptop Dell Latitude E5420?

Zintegrowana z procesorem jednostka graficzna nie przypadnie do gustu graczom, ale poważnym użytkownikom biurowym Intel HD 3000 zapewni niski pobór mocy i prawie sześć godzin pracy na baterii. Nieodblaskowy wyświetlacz laptopa Dell Latitude E5420WXGA jest jednak trochę za ciemny do użytku na zewnątrz lub w jasnym otoczeniu. Wąskie kąty widzenia, ciasna przestrzeń barw i niski kontrast prowadzą do bardzo słabej oceny wyświetlacza.

Jeśli chodzi o emisję, to fanów ciszy będzie prawdopodobnie denerwować stale słyszalne syczenie dysku twardego 7200 obr/min. W tym przypadku dobrym zamiennikiem byłby dysk SSD, gdyż wentylator chłodzący od czasu do czasu nawet się wyłącza. Głośny napęd DVD wydawał z siebie głośny gwizd podczas odtwarzania filmu, co również obniżyło ocenę o kilka punktów.

Wspomniana wcześniej tańsza alternatywa Aspire 3750 (13,3 cala, testowany jednocześnie) o identycznej konfiguracji nie może jednak konkurować z lapropem Dell Latitude E5420 . Użytkownicy biznesowi mogą się obejść bez Bluetooth i dysku twardego o pojemności 500 GB, ale nie bez bardzo dobrych urządzeń wejścia. Jeżeli chodzi o interfejsy, w tym port dokowania, Latitude ma zasadniczą przewagę. Karty PC-Card (PCMCIA), FireWire i zakręcany port VGA z tyłu mogą nie wystarczyć, by przekonać konsumenta, ale na polu biznesowym te cechy mogą stanowić różnicę między zakupem a brakiem zakupu.

Czy warto kupić laptop poleasingowy Dell Latitude E5420? Cena

Laptop Dell Latitude E5420 Essential z biznesowej linii notebooków Dell z pewnością spełnia swoją nazwę. To 14-calowe urządzenie jest solidnym notebookiem z matowymi, wysokiej jakości powierzchniami i najwyższej klasy urządzeniami wejściowymi. Ale czy warto go kupić w wersji poleasingowej?

Oczywiście, że tak! Jego zalety, jak sprawnie działające touchpad i klawiatura, długi czas pracy na baterii procesor Core i3-2310M, to tylko część superlatyw. Poleasingowy laptop Dell Latitude E5420 to w pełni sprawny i zweryfikowany pod kątem technicznym sprzęt. Z pewnością poprawnego działania, udokumentowanym czasem i rodzajem eksploatacji. W przypadku używanego laptopa uzyskanie takich informacji jest niemożliwe.

Poza tym cena. Cena laptopa poleasingowego Dell Latitude E5420 jest znacznie niższa niż w przypadku nowego urządzenia.

Zobacz także: Recenzja laptopa Dell Latitude E7240. Czy warto go kupić?

Źródło:notebookcheck.net

«
»