Profesjonalny luksus. Dobrze oceniany XPS 15 firmy Dell ma swój profesjonalny odpowiednik w postaci laptopa Dell Precision 5520. Ale czy ten ultracienki laptop może zaprzeczyć fizyce i sprostać wysokim wymaganiom mobilnej stacji roboczej? Dowiedzmy się ile obecnie kosztuje ten laptop oraz poznajmy opinie użytkowników.
Zalety laptopa Dell Precision 5520
+ piękna, niesamowicie przenośna konstrukcja
+ jasny i żywy ekran UHD
+ mocna wydajność stacji roboczej/GPU jak na swój rozmiar
+ stabilna wydajność GPU przy długotrwałym obciążeniu
+ doskonała wydajność pamięci masowej
+ bardzo dobre urządzenia wejściowe
+ stosunkowo łatwa konserwacja
+ dwukanałowa pamięć, obie wymienne (do 32 GB)
+ zawiera Thunderbolt 3
+ bardzo szybki czytnik kart
Wady laptopa Dell Precision 5520
– Dławienie termiczne procesora przy długotrwałej pracy wielordzeniowej
– pokrycie kolorów na wyświetlaczu nie odpowiada podawanym statystykom
– relatywnie gorący i nieco głośny pod obciążeniem
– przeciętna żywotność baterii
– podwójne przechowywanie jest możliwe tylko z mniejszą baterią 56 Wh
– niewygodna lokalizacja kamery internetowej
– bardzo drogi (?) Sprawdźmy cenę!
Ocena Laptopa Dell Precision 5520
Stacje robocze Precision firmy Dell od dawna reprezentują szczyt wydajności i niezawodności w zastosowaniach profesjonalnych. Jednak jeszcze do niedawna pojęcie stacji roboczej było synonimem masywnych, niewygodnych urządzeń, które były budowane wyłącznie z myślą o wydajności, bez względu na styl, poręczność i luksus. Zgodnie z trendami panującymi na pozostałym rynku biznesowym, wszystko zaczęło się zmieniać kilka lat temu wraz z modelem M3800, który łączył udogodnienia klasy konsumenckiej i design obudowy z mocą mobilnej stacji roboczej.
Następnie, nieco ponad rok temu, zrecenzowaliśmy model Precision 5510 firmy Dell: profesjonalną wersję ich już szalenie popularnego XPS 15. Podobnie jak w przypadku XPS-a, celem Precisiona było utrzymanie wysokiej wydajności pomimo niezwykle smukłej obudowy i atrakcyjnej formy. Podczas gdy XPS przemawiał do entuzjastów techniki i graczy, Precision (jak zawsze) był przeznaczony do celów profesjonalnych i inżynieryjnych. Największe różnice między nimi to wybór CPU i GPU: Użytkownicy XPS otrzymali opcje Intel Core i5/i7 i NVIDIA GeForce, podczas gdy użytkownicy Precision otrzymali dodatkowy wybór procesorów Xeon i kart graficznych NVIDIA Quadro oprócz tańszych opcji klasy konsumenckiej.
Poza kilkoma dodatkami programowymi, to w zasadzie wszystko, co odróżnia XPS od Precision. Najnowsza wersja tego sprytnego połączenia segmentu konsumenckiego i profesjonalnego – laptop Dell Precision 5520 – wprowadza bardzo niewiele zmian w zakresie konstrukcji lub łączności; większość dzisiejszych uaktualnień jest wynikiem odświeżenia chipsetu i udoskonalenia komponentów. Nasz egzemplarz recenzencki zawiera czterordzeniowy procesor Intel Core Xeon E3-1505M v6, kartę graficzną NVIDIA Quadro M1200, dotykowy ekran UHD, dysk SSD PCIe o pojemności 512 GB oraz 32 GB pamięci RAM. Jak można się spodziewać, cena jest wysoka: 2 867 dolarów w konfiguracji. Czy laptop Dell Precision 5520 może uzasadnić swoją wysoką cenę nagradzaną wydajnością? Jak zwykle, nasz ogromny wachlarz testów i pomiarów naukowych opowie o tym.
Uwaga: Jak przeczytacie w naszej pełnej recenzji, natknęliśmy się na kilka problemów z laptopem Dell Precision 5520, z których jedna odnosi się do pokrycia kolorów na wyświetlaczu, które zostało zmierzone jako niższe niż podane, a druga, która wpłynęła na wydajność procesora w wyniku niezrównoważenie wysokich temperatur rdzenia podczas rzeczywistych scenariuszy testowych. Skontaktowaliśmy się z firmą Dell w sprawie obu tych problemów i na pewno zaktualizujemy nasz artykuł, jeśli coś się zmieni.
Laptop Dell Precision 5520: Specyfikacja
Laptop Dell Precision 5520 UHD (seria Precision 5000) Specyfikacja:
Procesor: Intel Xeon E3-1505M v6 4 x 3 – 4 GHz, Kaby Lake
Karta graficzna: NVIDIA Quadro M1200 – 4 GB VRAM, Core: 1148 MHz, GDDR5, 21.21.13.6956 (ForceWare 369.56), tak
Pamięć: 32 GB DDR4-2400 (dual-channel)
Wyświetlacz: 15,60 cala 16:9, 3840 x 2160 pikseli 282 PPI, tak, SHP1476, IPS, Błyszczący: tak
Płyta główna: Intel Sunrise Point, Intel Kaby Lake-S WS
Pamięć masowa: Samsung SM961 MZVKW512HMJP m.2 PCI-e, 512 GB
Karta dźwiękowa: Intel SST Audio Device
Złącza: 2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 USB 3.1 Gen2, 1 Thunderbolt, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Złącza audio: 3,5 mm combo audio, Czytnik kart: SDXC
Sieć: Kontroler rodziny Realtek PCIe GBE (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5), Bluetooth 4.2
Wymiary: wysokość x szerokość x głębokość (w mm): 21 x 358 x 237 ( = 0,83 x 14,09 x 9,33 in)
Bateria: 97 Wh, 8333 mAh Litowo-Polimerowa
System operacyjny: Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Kamera: Kamera: 720p HD
Aparat główny: 1 MPix
Dodatkowe funkcje: Głośniki: 2.0, montowane na dole/wyłączane, Klawiatura: Chiclet, Podświetlenie klawiatury: tak, Gwarancja 12 miesięcy
Waga: 2.078 kg ( = 73.3 oz / 4.58 funtów), Zasilacz: 424 g ( = 14,96 oz / 0,93 funta)
Obudowa laptopa Dell Precision 5520
Podobnie jak w przypadku maszyn XPS z ostatnich lat, w podstawowej konstrukcji laptopa Dell Precision 5520 niewiele się zmieniło od czasu jego poprzednika. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to złe, gdyż najnowsze konstrukcje z serii XPS/Precision 5000 były chwalone nie tylko za poręczność, ale i jakość wykonania. Jeśli chodzi o to pierwsze, laptop Dell Precision 5520 zachowuje ultracienkie ramki z modelu 5510 (określane przez Della jako wyświetlacz InfinityEdge), aby skutecznie zmieścić 15,6-calowy wyświetlacz w obudowie typowej maszyny 14-calowej. Jednocześnie waga jest sporo niższa niż któregokolwiek z konkurencyjnych modeli w dzisiejszym polu porównawczym: przy wadze 2,078 kg jest on o ponad 500 gramów lżejszy nawet od ThinkPada P50 Workstation.
Stabilność jest również doskonała dzięki aluminiowej konstrukcji obudowy; nacisk na jednostkę bazową nie powoduje prawie żadnych wygięć, a nawet pokrywa wyświetlacza (również aluminiowa) opiera się skręcaniu lepiej niż oczekiwano. Nie jest to najbardziej wytrzymała konstrukcja, ale biorąc pod uwagę rozmiar urządzenia, robi wrażenie (Dell zaznacza, że maszyna przeszła testy MIL-SPEC). Duże, poziome gumowe stopki (znane już wszystkim użytkownikom XPS-ów) pokrywają spód laptopa Dell Precision 5520 i zapewniają pewny chwyt powierzchni pod nim.
Odciski palców nadal stanowią pewien problem na wyłożonych włóknem węglowym podkładkach pod nadgarstki i na powierzchni klawiatury, ale widoczny wzór dobrze je ukrywa. Zawiasy dobrze radzą sobie z podtrzymywaniem wyświetlacza, wywołując bardzo niewielkie wibracje w obliczu ruchu lub intensywnego pisania. W rezultacie nie jest jednak możliwe otwarcie urządzenia jedną ręką.
Ogólnie rzecz biorąc, laptop Dell Precision 5520 pozostaje prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną stacją roboczą na rynku i z pewnością jedną z najbardziej przenośnych.
Porty w laptopie Dell Precision 5520
Po raz kolejny wybór portów w laptopie Dell Precision 5520 jest w zasadzie identyczny jak w modelu 5510. Dostajemy dwa porty USB 3.0 obok jednego portu Thunderbolt 3 (USB 3.1 Type-C Gen 2), a także jedną dodatkową opcję wyjścia wideo (HDMI). Jest to może trochę mało jak na stację roboczą, ale znowu, to jest cienka maszyna! Trzeba zaznaczyć, że przynajmniej porty są dobrze rozmieszczone na tyle, że nawet większe złącza są mile widziane obok sąsiednich kabli i urządzeń.
Laptop Dell Precision 5520: Czytnik kart SD
Wydajność czytnika kart SD laptopa Dell Precision 5520 zaskoczyła nas niezwykle szybkim transferem, przewyższającym wyniki wszystkich innych urządzeń w naszym polu porównawczym. Siostrzany model, Dell XPS 15 9560, osiągał porównywalnie szybkie wyniki.
Czytnik kart akceptuje tylko około dwóch trzecich karty SD; reszta karty wystaje z portu podczas używania, więc pozostawianie karty włożonej na stałe nie jest trwałą strategią.
Laptop Dell Precision 5520: Komunikacja
Za łączność bezprzewodową w laptopie Dell Precision 5520 odpowiada dwupasmowa karta Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 z anteną 2×2, co jest niewielkim ulepszeniem w stosunku do 8260 z 5510. Karta ta zawiera Bluetooth 4.2 (w porównaniu z 4.0 w 5510). Połączenia Ethernetowe są natomiast ułatwione dzięki dołączonej przejściówce USB Type-C na Ethernet. Chociaż adapter stał się dość ciepły podczas naszego użytkowania, działał bez zarzutu i zapewniał dobre prędkości transferu.
Oprogramowanie laptopa Dell Precision 5520
Laptop Dell Precision 5520 jest oferowany z opcjonalnymi funkcjami bezpieczeństwa (niektóre za niewielką dopłatą), takimi jak zintegrowany układ TPM, technologia zarządzania vPro oraz typowy pakiet (darmowego) oprogramowania administracyjnego, łatwo dostępnego na stronie internetowej pomocy technicznej firmy Dell.
Stacje robocze Dell Precision zawierają również pakiet oprogramowania Dell Precision Optimizer, który przywraca równowagę zasobów systemowych w celu optymalizacji konfiguracji pod kątem korzystania z określonych aplikacji (takich jak AutoCAD, oprogramowanie do edycji wideo itd.) Z witryny pomocy technicznej firmy Dell można pobrać również wiele innych opcjonalnych programów, w tym Dell Update (do aktualizacji sterowników/BIOS) oraz Dell Command Power Manager (zapewniający bardziej szczegółową kontrolę nad profilami zasilania i warunkami ładowania).
Do laptopa Dell Precision 5520 dołączony jest zasilacz sieciowy, bateria 130 W w stylu Ultrabooka (nowsza odmiana z mniejszą końcówką); jest on duży, ale wciąż po stronie małych rozmiarów jak na mobilną stację roboczą. Oprócz tego użytkownicy otrzymują wspomnianą wcześniej przejściówkę z USB Type-C na Ethernet.
Konserwacja laptopa Dell Precision 5520
Konserwacja laptopa Dell Precision 5520 jest stosunkowo prosta, choć większość wkrętów jest typu Torx. W sumie jest dwanaście śrubek mocujących dolny panel, które trzeba najpierw odkręcić (w tym dwie ukryte pod tabliczką znamionową), po czym można zdjąć cały panel i uzyskać łatwy dostęp do wewnętrznych części wymiennych – akumulatora, pamięci RAM (oba gniazda), karty WLAN, dysku SSD M.2/NVMe i radiatora/wentylatora.
Laptop Dell Precision 5520: Klawiatura
Klawiatura i touchpad laptopa Dell Precision 5520 nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniej wersji i obie są ogólnie bardzo dobre. Pomimo krótkiego skoku klawiszy sprzężenie zwrotne jest dobre, a praca jest cicha i nie rzuca się w oczy. Podświetlenie również wygląda ładnie i jest dobrze widoczne w ciemnym otoczeniu. Niektórzy użytkownicy będą żałować, że nie ma klawiatury numerycznej, która jest udogodnieniem typowym dla większości 15,6-calowych maszyn biznesowych.
Laptop Dell Precision 5520: Touchpad
Duży touchpad laptopa Dell Precision 5520 jest również doskonały. Gładka szklana powierzchnia zapewnia wygodny ślizg, a gesty są interpretowane szybko i dokładnie. Zintegrowane przyciski rzadko są mile widziane przez użytkowników profesjonalnych stacji roboczych, ale przynajmniej clickpad Precisiona jest zdecydowany w swojej reakcji.
Ekran dotykowy laptopa Dell Precision 5520
Poprzedni, recenzowany przez nas model Precision 5510 również posiadał ten sam ekran dotykowy, ale był on ograniczony przez starzejący się system operacyjny Windows 7, który nie potrafił wykorzystać jego zalet. Dzięki systemowi Windows 10 ekran dotykowy laptopa Dell Precision 5520 jest tak wszechstronny i wygodny jak żaden inny, a choć błyszczące wykończenie od krawędzi do krawędzi z natury oznacza przeszkadzające odbicia, jest to wygodny dodatek podczas pracy w pomieszczeniach.
Wyświetlacz laptopa Dell Precision 5520
Laptop Dell Precision 5520 posiada matowy panel wyświetlacza FHD (1920×1080) lub błyszczący ekran dotykowy UHD (3840×2160). Nasz egzemplarz recenzencki zawierał ten drugi, który posiada szkło od krawędzi do krawędzi (częściowo na jego niekorzyść) i ultracienką ramkę. Dell wspiera te panele czymś, co nazywa Gwarancją Panelu Premium, która zapewnia 100% minimalnej gamy kolorów Adobe według ich pomiarów. Subiektywnie rzecz biorąc, wyświetlacz jest jasny, żywy i nasycony tą trwałą futurystyczną jakością, która jest możliwa dzięki ramkom InfinityEdge.
Zmierzyliśmy średnią jasność 368 cd/m² przy bardzo dobrym rozkładzie 90%; jest to jasność wystarczająca do pracy w każdym pomieszczeniu, co jest szczęśliwe, gdyż wysoka refleksyjność panelu jest w niektórych sytuacjach pewnym utrudnieniem. Kontrast 776:1 jest nieco mniej imponujący, napędzany niżej przez dość wysoką wartość czerni 0,48 cd/m².
Według naszych pomiarów panel monitora pokrywa 99% gamutu sRGB i 63% gamutu AdobeRGB. Są to wartości niższe od podawanych przez producenta (100% AdobeRGB); poprzedni Precision 5510 radził sobie z 95% AdobeRGB, więc jest to pewne rozczarowanie. Jest to tym bardziej zastanawiające, że model panelu wyświetlacza jest praktycznie identyczny jak w 7510 i ThinkPadzie P50. Dotarliśmy do Dell, aby zapytać o ustawienia, które mogą być regulowane w celu poprawy tych liczb, jak będziemy aktualizować naszą recenzję, jeśli otrzymamy jakieś pomocne porady w tym zakresie.
Pomiary CalMAN 5 dały wartość Total Gamma na poziomie 2,14, która nie jest daleka od idealnej wartości 2,4. Średnia CCT wynosząca 7096 jest również bliższa 6500K niż w przypadku 5510, ale nie tak bliska jak u innych konkurentów w dzisiejszym porównaniu. Na szczęście dokładność kolorów laptopa Dell Precision 5520 jest bardzo dobra, a wartości przed kalibracją wynoszą odpowiednio 2,6 i 3,7 w Colorchecker i Greyscale DeltaE2000.
Na zewnątrz wyświetlacz laptopa Dell Precision 5520 walczy z powodu wysoce refleksyjnego wykończenia, choć jest użyteczny w zacienionych miejscach (po pewnym strategicznym ustawieniu) dzięki stosunkowo wysokiej jasności i dobremu kontrastowi. Kąty widzenia panelu IPS są znakomite.
Wydajność laptopa Dell Precision 5520
Oczywiście przy ocenie mobilnych stacji roboczych najważniejsza jest wydajność i w tym celu laptop Dell Precision 5520 oferuje szeroki zakres opcji konfiguracyjnych. Jeśli chodzi o procesor, dostępne są opcje od Intel Core i5-7300HQ aż po Intel Core Xeon E3-1505M v6 (wszystkie opcje są czterordzeniowe). W naszym egzemplarzu recenzenckim znalazł się ten ostatni, który jest najdroższy ze wszystkich procesorów (w chwili pisania tego tekstu o 392 dolary więcej niż opcja z Core i5). Maszyna obsługuje do 32 GB pamięci DDR4, w co również została wyposażona nasza maszyna. Opcje pamięci masowej sięgają od dysków mechanicznych do 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD.
Co dziwne, mieliśmy problem z ukończeniem benchmarków 3DMark podczas pracy bez podłączania do prądu. Próbowaliśmy bezskutecznie zarówno 3DMarka 06 jak i 3DMarka 11 (oba kończyły się błędem po części). W innych miejscach LatencyMon zgłaszał sporadyczne skoki opóźnień, które prawdopodobnie były związane ze sterownikami lub zarządzaniem energią. Późniejsza próba aktualizacji sterowników nie rozwiązała w pełni problemu, ale ostatecznie wyłączenie Wi-Fi załatwiło sprawę; na obronę maszyny trzeba dodać, że skoki te były i tak stosunkowo rzadkie.
Procesor w laptopie Dell Precision 5520
Intel Xeon E3-1505M v6 znajdujący się w naszym laptopie Dell Precision 5520 to czterordzeniowy procesor (oparty na architekturze Kaby Lake 14 nm) o bazowej częstotliwości taktowania 3,0 GHz i częstotliwości taktowania turbo do 4,0 GHz (2 rdzenie: 3,8 GHz, 4 rdzenie: 3,6 GHz). Laptop Dell Precision 5520 to pierwsza oceniana przez nas maszyna z tym procesorem, ale przynajmniej na papierze wygląda to z pewnością obiecująco. Nie należy go zresztą mylić z Xeonem E3-1505M v5, który znalazł się w naszym egzemplarzu recenzenckim Prevision 5510; tamten procesor (z linii Skylake) charakteryzuje się niższą częstotliwością taktowania od 2,8 do 3,7 GHz.
Nasze benchmarki wydajności CPU z laptopa Dell Precision 5520 to niestety mieszanka. Podczas gdy benchmarki jednowątkowe konsekwentnie umieszczają 5520 na czele wyścigu (z marginesem około 5 do 6% przed Xeonem E3-1535M v5 z modelu Precision 7510), benchmarki wielowątkowe przynoszą odwrotne rezultaty. Tutaj, zamiast tego, 5520 jest zawsze w pobliżu dolnej części listy.
W przeciwieństwie jednak do referendum na temat wydajności procesora Xeon, jest to prawdopodobnie spowodowane dławieniem wydajności na poziomie maszyny – konkretnie termicznym. Podczas naszego nowego testu obciążeniowego Cinebench R15, zauważyliśmy, że temperatura procesora szybko i często przekracza 90°C – w tym momencie maszyna redukuje taktowanie do około 3,0 GHz, a nawet czasami dławi je poniżej tej wartości (~2,6 GHz). Jest to powód nieregularnych wyników, jakie odnotowaliśmy w Cinebench R15 – niestety oznacza to, że maszyna będzie podlegać tym samym ograniczeniom w rzeczywistych scenariuszach, w których procesor jest mocno wykorzystywany. Należy pamiętać, że laptop Dell Precision 5520 (jako wyposażenie), tak piękny jak jest, nie może utrzymać częstotliwości taktowania turbo na tyle długo, by uzasadnić różnicę w kosztach związaną z wyższymi opcjami procesora. Proszę zobaczyć nasz wykres poniżej, aby uzyskać więcej szczegółów na temat tego ograniczenia.
Wydajność systemu laptopa Dell Precision 5520
Laptop Dell Precision 5520 bez problemu radzi sobie z codziennymi zadaniami, ale to właśnie do cięższych czynności został zaprojektowany. W naszych syntetycznych benchmarkach PCMark 8 maszyna osiąga głównie wyniki zbliżone do innych modeli wyposażonych w matryce UHD, z wyjątkiem PCMark 8 Home, gdzie jest o 12-15% niższa od pozostałych dwóch maszyn Precision i ThinkPada P50.
Urządzenia pamięci masowej: laptop Dell Precision 5520
Laptop Dell Precision 5520 obsługuje urządzenia pamięci masowej w zakresie aż do 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD. Dyski 2,5-calowe są właściwie nadal obsługiwane, ale tylko w połączeniu z mniejszym akumulatorem o pojemności 56 Wh – poświęcenie, którego nie uważamy za rozsądne w większości przypadków. Jeśli jednak użytkownik planuje pozostać podłączony do prądu przez większość czasu, to konfiguracje z dwoma pamięciami masowymi stają się opcją.
Podobnie jak w przypadku niektórych poprzednich urządzeń Dell, maszyna jest domyślnie skonfigurowana do interfejsu SATA RAID. W celu maksymalizacji wydajności (i uzupełnienia kontroli na poziomie aplikacji/sterownika) dysku SSD NVMe można przełączyć się na AHCI i całkowicie zrezygnować z technologii Intel Rapid Storage. Aby uzyskać łatwą do wykonania procedurę, jak to zrobić, sprawdź tę stronę internetową.
Wydajność dysku SSD była ogólnie doskonała.
Laptop Dell Precision 5520: Wydajność GPU
Wydajność układu GPU jest oczywiście kluczowa dla możliwości stacji roboczej. Choć Precision 5520 nie walczy o pierwsze miejsce w wyścigu z układem GPU, to jednak z pomocą NVIDIA Quadro M1200 osiąga w naszych konwencjonalnych benchmarkach wyniki godne szacunku. Z wynikiem 4165 w 3DMark Fire Strike Graphics i 5105 w 3DMark 11 GPU, znajduje się on na szczycie lub w pobliżu szczytu stosu maszyn wyposażonych w Quadro w naszym polu porównawczym.
Wydajność stacji roboczej
Kiedy zwracamy uwagę na SPECviewperf, laptop Dell Precision 5520 wypada dobrze jak na swój rozmiar i klasę. Z wynikami w pobliżu szczytu tabeli w prawie każdym benchmarku (szyja w szyję z dużo większym Precision 7510), wydajność GPU wydaje się być jednym z obszarów, w którym 5520 nie jest ograniczany przez znaczące problemy termiczne. Wniosek ten został dodatkowo potwierdzony w naszym teście obciążeniowym Wiedźmina 3, w którym Precision utrzymywał stabilną liczbę klatek na sekundę przez cały czas trwania testu, a temperatury utrzymywały się na poziomie około 74°C.
Wydajność w grach
Naturalnie, choć nie jest do tego zoptymalizowany, laptop Dell Precision 5520 może być również wykorzystywany do grania (oczywiście pomiędzy sesjami roboczymi). Urządzenie poradziło sobie ze wszystkimi tytułami, które testowaliśmy na ustawieniach Ultra w rozdzielczości 1080p – jednak, jak powinniśmy się spodziewać, żadna z gier nie była grywalna w rozdzielczości 4K. Nie jest to dużym zaskoczeniem, ponieważ M1200 jest tylko ułamkiem mocy GTX 1050 w benchmarkach, a nawet 1050 nie jest w stanie zbliżyć się do niezawodnego grania w 4K.
Laptop Dell Precision 5520: Stress test
W warunkach stresu CPU, laptop Dell Precision 5520 szybko zgłasza temperatury procesora sięgające powyżej 90°C, co w krótkim czasie skutkuje obniżeniem częstotliwości taktowania do około 3,0 GHz. Częstotliwość będzie również czasami zanurzać się poniżej tego poziomu (do około 2,6 GHz) w celu utrzymania temperatury w ryzach – co technicznie kwalifikuje się jako throttling. To, że byliśmy świadkami tej obniżonej wydajności zarówno w naszych syntetycznych testach obciążeniowych, jak i podczas bardziej realistycznego testu pętli wieloprocesorowej Cinebench R15 (opisanego powyżej w sekcji Procesor) sugeruje, że Precision 5520, jak jest wyposażony, nie może w pełni (lub nawet znacząco) wykorzystać swojego procesora Xeon E3-1505 v6. Z tego powodu mądrzejsze może być wybranie tańszej opcji, gdyż nie będzie to miało większego wpływu na wydajność.
Wydajność GPU jest znacznie stabilniejsza. W naszym teście obciążeniowym Wiedźmina 3 (opisanym w sekcji Wydajność GPU) nie odnotowaliśmy znaczącego spadku liczby klatek na sekundę w ciągu pełnej godziny, co daje nam pewność, że Laptop Dell Precision 5520 może łatwiej poradzić sobie z dużym obciążeniem GPU. Temperatury podczas tego testu były nieco wyższe, ale utrzymywały się na stałym poziomie około 74 °C, więc nie było powodów do większych obaw. Co więcej, nasze testy syntetyczne i rzeczywiste benchmarki w grach są zgodne z tym, czego oczekiwalibyśmy od tego sprzętu. Tak więc dla osób planujących duże obciążenie GPU przy mniejszym zaangażowaniu CPU, laptop Dell Precision 5520 powinien sprostać zadaniu.
Należy zauważyć, że nawet przy ustawieniu profilu termicznego oprogramowania Dell Command | Power management na Ultra Performance, wyniki te nie uległy zmianie. Wniosek z tego taki, że 5520 jest bardzo cienką stacją roboczą, jak na takie komponenty, więc należy się spodziewać pewnego stopnia poświęcenia. Przynajmniej to poświęcenie wydaje się przejawiać tylko w sferze wydajności CPU, pozostawiając nietknięte możliwości GPU (co jest tym, czego wielu użytkowników stacji roboczych wymaga najbardziej).
Hałas systemu laptopa Dell Precision 5520
Na biegu jałowym laptop Dell Precision 5520 jest zauważalny, ale nie bardzo: odnotowaliśmy średnio zaledwie 32,1 dB(A). Jak można się spodziewać, sytuacja zmienia się pod obciążeniem – Precision 5520 nagrzewa się dość szybko (szybciej niż większość innych stacji roboczych, niewątpliwie dzięki znacznie mniejszej obudowie). Zmierzyliśmy tutaj średnio 41,3 dB(A) i maksymalnie 45,5 dB(A) – nie jest to strasznie głośne, ale zgodne z tym, co widzimy w innych mobilnych stacjach roboczych.
Temperatura laptopa Dell Precision 5520
Laptop Dell Precision 5520 nagrzewa się dość szybko pod obciążeniem, choć najbardziej znaczące zmiany temperatury są skoncentrowane przede wszystkim w kilku określonych kwadrantach. W stanie spoczynku nie dzieje się nic nadzwyczajnego. W warunkach syntetycznego stresu zmierzyliśmy jednak gorące punkty w górnych środkowych kwadrantach zarówno górnej, jak i dolnej części jednostki zasadniczej, osiągając odpowiednio 51,6°C i 43,6°C. Pierwszy z nich jest z pewnością nieprzyjemny w dotyku, ale na tej samej zasadzie gorący punkt na spodzie o temperaturze 43,6°C nie jest wcale taki zły, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że znajduje się on w centralnej części urządzenia (a więc raczej nie powinien stykać się z nogami użytkownika podczas pracy na kolanach). A poza tym średnie temperatury wciąż osiągają tylko 35,5°C / 34,5°C, co naprawdę nie jest niczym nadzwyczajnym.
Nieco bardziej realistyczny scenariusz dla efektów stresu w świecie rzeczywistym reprezentują nasze pomiary temperatury w Wiedźminie 3; tutaj średnie spadają odpowiednio do 34,6 °C / 33,6 °C.
Głośniki laptopa Dell Precision 5520
Głośniki laptopa Dell Precision 5520, choć są niewielkie, są lepsze niż przeciętne. Z maksymalną głośnością 79,57 dB i dość zrównoważonymi średnimi i wysokimi częstotliwościami, kształtowi dźwięku brakuje właściwie tylko basów – co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że maszyna nie posiada subwoofera. Stacje robocze nie są raczej tworzone z myślą o konsumpcji multimediów, ale dzięki atrakcyjnemu wyświetlaczowi i przyjemnemu dźwiękowi, Precision 5520 wykonuje całkiem dobrą robotę.
Laptop Dell Precision 5520: Pobór mocy
W stanie bezczynności niskie zużycie energii przez laptop Dell Precision 5520 przebija jedynie model Precision 3510, który musi zasilać jedynie wyświetlacz o rozdzielczości 1366×768 (raczej niewyraźny). Zmierzyliśmy średnio 13,6 W, co jest całkiem dobrym wynikiem dla stacji roboczej wyposażonej w jasny wyświetlacz UHD. Pod obciążeniem sytuacja nieco się zmienia: zaobserwowaliśmy tu średnie zużycie 100,3 W, a szczytowe 126,3 W – bardzo blisko maksimum z dołączonego zasilacza 130 W. To jednak mniej niż poprzednio. Jest to jednak mniej niż w poprzednim modelu Precision 5510, który zanotował maksymalny odczyt 131,8 W.
Laptop Dell Precision 5520 Bateria
Czas pracy na baterii laptopa Dell Precision 5520 zazwyczaj nie jest czymś, co jest przedmiotem wielkiego zainteresowania w przypadku stacji roboczej; większość pracy odbywa się po podłączeniu, czyli wtedy, gdy maszyna jest w stanie w pełni wykorzystać swoje komponenty. Jednak temat ten może być nieco bardziej interesujący dla potencjalnych nabywców laptopa Dell Precision 5520, dzięki temu, że jest to zasadniczo ultraprzenośna stacja robocza – więc w przeciwieństwie do większości, może łatwo podwoić jako maszyna ogólnego przeznaczenia w podróży. Niestety, czasy pracy na akumulatorze są (co jest do przewidzenia) bardziej dla stacji roboczej niż dla ultrabooka; z zaledwie 4 godzinami i 14 minutami pracy w naszym benchmarku Wi-Fi Surfing, laptop Dell Precision 5520 nie zadowoli żadnego pracoholika bez gniazdka w pobliżu. Aby uzyskać znacznie dłuższe czasy pracy, użytkownicy mogą rozważyć konfigurację z ekranem FHD (to samo dotyczy powiązanego XPS 15).
Opinie o Precision 5520
Opinie o Precision 5520 są podzielone. Wielu użytkowników podkreśla wady, które występują, jak w każdym innym laptopie. W jednym, osoby korzystające z 5520, są zgodne: każdy podkreśla wydajność na wysokim poziomie i ten fakt jest bardzo doceniany. Jeśli chodzi o szczegółowe opinie, przeczytaj poniżej.
Opinia Roba: (3,0 na 5 gwiazdek)
„Naprawdę podoba mi się ten laptop w przeważającej części. Zajmuję się grafiką ruchomą i edycją 3D / wideo. Do ruchomej grafiki działa ok. Problem, który napotkałem, polega na tym, że kiedy nadchodzi 11 godzina projektu, a ja zbliżam się do terminu i pracuję przez długie godziny, temperatura wzrasta i powoduje natychmiastowe wyłączenie systemu. Po prostu nie ma wystarczającego chłodzenia.
Gdybym mógł cofnąć się w czasie, kupiłbym większy i lepiej wentylowany 7720. Obecnie uważam, że 5520 jest wydajny, ale trzeba wiedzieć, że może zawieść w momencie, gdy będzie najbardziej potrzebny.”
Carolyn B. sądzi, że: (5.0 z 5 gwiazdek)
„Szukałam przez kilka tygodni, zanim w końcu zdecydowałam się na ten laptop. Wiedziałem już, że ma tylko dwa porty USB i klawiaturę bez 10 klawiszy. Wiedziałem też, jakie opcje są dostępne w Dell, takie jak procesor Xeon, dysk NVMe, ekran 4K. OK, kupiłam go na Dell.com, a nie na Amazonie i zdecydowałem się na te opcje, ale IMO, to nie ma znaczenia. Moje oczekiwania co do jakości i wydajności opierają się na badaniach i świadomych decyzjach. Nie przez patrzenie na zdjęcia, cenę i nadzieję na najlepsze. Wiedziałem, co kupuję i ostatecznie byłam zadowolona z produktu.„
Nathan Snyder twierdzi, że: (5.0 na 5 gwiazdek)
„Inne recenzje koncentrują się na portach, które moim zdaniem są wystarczające. Laptop jest dostarczany z przejściówką USBC na Ethernet. Kupiłem też HDMI do DVI i HDMI do VGA. Całkowity koszt wyniósł 100 zł.
W domu mam MacBooka Pro i ten laptop podoba mi się równie bardzo. Jest bardzo wytrzymały, szybki, smukły i ma świetny wyświetlacz. Ma możliwości przetwarzania liczb. To z pewnością najlepszy laptop Dell, jaki miałem.”
Opinia Jasona Hoffman: (2,0 na 5 gwiazdek)
„Ten laptop ma zaskakująco zbyt dobre wyposażenie jak na na laptop biznesowy, ale nie ma interfejsów, po jednym z każdego interfejsu, nie wiedząc czemu. Obecnie najpopularniejszym interfejsem jest USB i ma tylko dwa te porty, a kamerę internetową na dole ekranu...
Stacja dokująca jest tak źle zaprojektowana, że trudno ją nazwać stacją dokującą, ponieważ nie umieszczasz już laptopa na górze stacji dokującej, teraz podłączasz go za pomocą bardzo specjalnego kabla, a jeśli to gniazdo się poluzuje, cała konfiguracja z wieloma monitorami siada. Poza tym bardzo wydajny laptop biznesowy.”
Opinia Hennie: (5.0 na 5 gwiazdek)
„Po przeczytaniu niektórych negatywnych recenzji pozostawionych przez innych jestem trochę zdumiony mentalnością „kupuję drogiego laptopa roboczego bez wcześniejszego przetestowania”.
Pracuję w branży IT od ponad 20 lat i posiadam więcej laptopów, niż jestem w stanie zliczyć. To zdecydowanie najpotężniejszy i najlepiej zaprojektowany laptop, jaki kiedykolwiek posiadałem.
2 x USB + 1 x USB-C (thunderbolt) + 1 x HDMI są więcej niż wystarczające.
Podwójne wewnętrzne wentylatory świetnie chłodzą laptopa pod obciążeniem i nie są tak głośne, jak niektóre oferty HP, Asusa i Lenovo. Mam wersję z ekranem dotykowym 4K, ekran jest fantastyczny, ale nigdy nie używam powierzchni dotykowej. Wolę mysz. W pracy jestem podłączony do 27-calowego monitora Dell 4K.
Podsumowując, fantastyczna bestia.”
Ocena ostateczna laptopa Dell Precision 5520
Choć pod względem podstawowej konstrukcji niewiele się zmieniło od czasu modelu Precision 5510, laptop Dell Precision 5520 nadal pozostaje jedną z najbardziej przenośnych i atrakcyjnych stacji roboczych. Przejście na Kaby Lake daje mieszane rezultaty – ograniczenia wydajności procesora pod trwałym obciążeniem uniemożliwiają osiągnięcie pełnego potencjału w zakresie wydajności wielordzeniowej, nawet w realistycznych warunkach testów obciążeniowych. Jednak modernizacja pamięci masowej do NVMe i zastosowanie nowszego układu NVIDIA Quadro M1200 przynosi wymierne korzyści w zakresie wydajności stacji roboczej: w testach SPECviewperf odnotowaliśmy dobre wyniki we wszystkich aspektach i ogólnie rzecz biorąc, znacznie przewyższające rezultaty uzyskane przez model 5510. Wydajność GPU wydaje się również dość stabilna w naszym teście obciążeniowym Wiedźmina 3.
W końcu laptop Dell Precision 5520 waży niewiele ponad 2 kg i ma powierzchnię zbliżoną do 14-calowej maszyny. Poza ograniczeniami związanymi z procesorem, Precision staje się też dość ciepły pod obciążeniem, a czas pracy na baterii nie jest absolutnie niczym szczególnym (przynajmniej z ekranem UHD, który otrzymaliśmy w naszym egzemplarzu testowym). O ile więc marzenie o hybrydowym Ultrabooku/stacji roboczej może jeszcze pozostać niezrealizowane, o tyle dla osób, które mogą się zadowolić dobrą wydajnością GPU/stacji roboczej, ale nie przeszkadzają im rozczarowujące możliwości wielordzeniowego procesora, laptop Dell Precision 5520 jest atrakcyjnym kompromisem w zamian za większą przenośność i ładniejszą estetykę.
Dla innych, większa stacja robocza jest prawdopodobnie jedyną odpowiedzią – chociaż zawsze są inne ultraprzenośne (konsumenckie) opcje, takie jak XPS 15 i Razer Blade, jeśli te się kwalifikują. Na przykład, choć nasz egzemplarz recenzencki XPS 15 nie ma tak mocnego procesora jak nasz Precision, częstotliwości taktowania i wydajność były stabilne w teście pętli Cinebench – i ogólnie rzecz biorąc, trwała wydajność jest lepsza.
Czy warto kupić laptop poleasingowy? Cena Dell Precision 5520?
W przypadku stacji roboczej tej wielkości należy spodziewać się pewnych poświęceń; dla tych, których potrzeby spełnia, laptop poleasingowy Dell Precision 5520 jest atrakcyjnym kompromisem w zamian za większą przenośność i ładniejszą estetykę. Co więcej poleasingowa wersja gwarantuje zdecydowanie niższą cenę.
W następnej wersji jest jeszcze miejsce na ulepszenia, ale laptop poleasingowy Dell Precision 5520 to wciąż imponujące urządzenie z solidną wydajnością profesjonalnych procesorów graficznych, jak na swój rozmiar. Kosztujący średnio 3000 zł, nie jest najmniejszą inwestycją – ale jest też nie wybitnie dużą. W przypadku nie najnowszego laptopa, jak ten masz kilka opcji zakupu: powystawowy, poleasingowy, używany. Ze słabszym wyposażeniem możesz znaleźć Precision 5520 jako nowy produkt, ale będzie to kosztem np. karty graficznej, co w przypadku tego laptopa jest dużym ustępstwem. W takim przypadku zapłacisz nawet 2000 zł. Jak na tej klasy laptop, mimo upływu czasu od premiery, to bardzo atrakcyjna oferta. Jeśli zakup poleasingowego laptopa jest dla ciebie niemożliwy, możesz kupić go na raty w sklepie taniekomputery.pl. Sprawdź!
Źródło: notebookcheck.com
- Recenzja laptopa Dell Latitude 3540 – Idealny do szkoły i pracyDell Latitude 3540 to model laptopa biznesowego wprowadzony na rynek w marcu 2023 roku. Jest to urządzenie uniwersalne, które sprawdzi się zarówno w pracy biurowej, jak i podczas wykonywania codziennych zadań, takich jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów. Dzięki nowoczesnym procesorom i możliwości wyboru dużej ilości pamięci RAM, laptop ten oferuje szybką i płynną obsługę wielu aplikacji jednocześnie, co jest kluczowe w dynamicznym środowisku biznesowym.
- Najlepsze laptopy Dell 17 cali: Ranking tanich modeli na rynkuRzadko zdarza się znaleźć 17-calowy laptop Dell za mniej niż 5000 zł. Cena DelL Latitude 7480 czy XPS 17 przekracza dwukrotność tej kwoty. Stać Cię na taki laptop? Jeśli tak, przejdź do kolejnego artykułu. W innym przypadku zostań z nami i poznaj tańsze modele laptopów Dell o 17-calowej matrycy i z pełnym wyposażeniem. Przedstawimy ranking najlepszych laptopów Dell, które nie wyczyszczą Twojego konta oszczędnościowego do zera.
- Laptopy poleasingowe Dell 14 caliPoszukujesz wydajnego i ekonomicznego rozwiązania dla swoich komputerowych potrzeb? Zapoznaj się z naszym najnowszym artykułem, w którym omawiamy laptopy poleasingowe Dell o przekątnej ekranu 14 cali. Dzięki swojej niezawodności, wydajności i przystępnej cenie, te komputery są idealne dla studentów, profesjonalistów i małych przedsiębiorstw. Dowiedz się, dlaczego wybór laptopa poleasingowego może być doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie! #Dell #laptop #poleasingowy #ekonomia #technologia #14cali
- Recenzja laptopa Dell Precision 7530: Mobilna stacja roboczaLaptop Dell Precision 7530 ma wysoką wydajność dzięki najlepszej w swojej klasie specyfikacji, ale bateria jest ograniczona. Laptop Dell Precision 7530 należy do najwyższej klasy mobilnych stacji roboczych z linii Precision firmy Dell. Linia ta obejmuje modele 3000, które są ukierunkowane na cenę; modele 5000, które są ukierunkowane… Dowiedz się więcej: Recenzja laptopa Dell Precision 7530: Mobilna stacja robocza
- Recenzja laptopa Dell Precision 7520Laptop Dell Precision 7520 oferuje wszystko, czego można potrzebować w mobilnej stacji roboczej – od mocnego sprzętu po wygodne zabezpieczenia i trwałą konstrukcję. Dzięki dużej mocy obliczeniowej, świetnej graficznej oraz bardzo dobremu wyświetlaczowi 4K ten laptop ma wiele zalet. Cena od 1 199 dolarów (3 099 dolarów w… Dowiedz się więcej: Recenzja laptopa Dell Precision 7520